שני, 01 יולי 2013 11:02

בעל מקנא

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בת 35, בעלי בן 38. יש לנו 3 ילדים. אני אוהבת את בעלי ונאמנה לו. אף פעם לא בגדתי בו, למרות שאני נראית טוב והרבה גברים מפלרטטים איתי.

 

למרות שבעלי יודע שאני נאמנה לו, מאז שהינו חברים הוא מגלה כלפי קנאה. הבעיה היא שהקנאה שלו גוברת עם השנים. למרות שאני רגילה לשאלות ולחקירות שלו, לאחרונה זה התחיל להציק. הוא מתקשר אלי כמה פעמים ביום, שואל איפה אני ,ומה אני עושה.

 

כאשר אני חוזרת מהעבודה, הוא שואל לפרטי פרטים עם מי נפגשתי ועם מי דברתי וכמה זמן זה לקח. הוא עושה את זה כאילו ברוח טובה, אבל אני מרגישה כמה הוא לחוץ.

 

הוא יכול להתעצבן מזה שעצרתי בסופר עם השכנה או נכנסתי לתחנת דלק למלא דלק. בשאלות לא ישירות הוא מנסה להוציא ממני הודאות אם גבר זה או אחר מוצא חן בעיני ואם הייתי מוכנה לשכב איתו. הוא לא מוכן לחבר אינטרנט לילדים, כי לדבריו שמע שנשים נשואות מכירות גברים באינטרנט.

 

אני משתדלת להבליג, עונה לכל השאלות שלו, אבל אני מרגישה שזה לא נגמר. הוא תמיד ממשיך לחקור עוד ועוד, ואני צריכה להישבע בפניו ששום דבר לא היה, ושלא התחיל איתי אף אחד.

 

לאחרונה היינו בחתונה של בת אחותי. היו שם הרבה אנשים שאני מכירה מאז ילדותי. בעלי לא הרשה לי לרקוד או לדבר עם אף אחד כמעט. כאשר חזרנו הביתה היה ריב גדול שנמשך כל הלילה ,שבמהלכו בעלי דחף אותי מהמיטה ונאלצתי לישון בסלון.

 

בעקבות פרסומים בתקשורת בתקופה האחרונה אני ממש מודאגת. זה נכון שבעלי תמיד היה קנאי, אבל עכשיו זה ממש החריף. אני פוחדת שזה יכול להיות מסוכן.

 

תשובה:

דוקטור רויטמן
 

 

רגש קנאה הוא רגש מורכב ביותר. הוא כולל מרכיבים תוך אישיים ובינאישיים. שורשיו בילדות המוקדמת וביטוייו בחיי יום-יום של הזוג. במינונים סבירים רגש של קנאה ממלא תפקיד של מגן על זוגיות ,מוסיף ניחוח רומנטי לקשר, מהווה תבלין אקזוטי המוסיף טעם נוסף לרגשי אהבה.

 

ביטויי הקנאה שאת מתארת מצביעים על התפתחות של קינאה חולנית אצל בעלך, וגם אם הביטויים שלה עדיין קלים ,והאלימות היא בעיקר מילולית, יש סימנים של תהליך של קנאה הולכת ומתגברת. תהליך זה יכול להיות מאוד מסוכן. במקרה הטוב זה נגמר באומללות של בני זוג והילדים, ובמקרים הקשים באיבוד שליטה, אלימות, פגיעות פיזיות ואפילו רצח.

 

בדרך כלל האדם הקנאי לא מודע לבעייתיות של מה שעובר עליו ודוחה בכל תוקף המלצות לגשת לטיפול. אני ממליץ לך לפנות לייעוץ מקצועי, ויחד עם בעל מקצוע לחפש דרכים לתיקון המצב. במקרה כפי שאת מתארת הביטוי: "יפה שעה אחת קודם" לא יהיה מיותר.

 

1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 24958 times Last modified on ראשון, 05 ינואר 2014 09:40
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה