ראשון, 12 מאי 2013 09:23

למה הם צריכים פסיכותרפיה

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

פורסם ב"אתגר" בטאון הפנויים בישראל - 1 ביוני 1991

 

ד"ר מרק רויטמן / פסיכיאטר ופסיכותראפיסט מנהל מכון השרון - כפר-סבא

 

 

*ענת, סטודנטית בת 25, גבוהה, יפת תואר, רגישה וחכמה, מרגישה את עצמה מכוערת וטיפשה. היא מפגינה זלזול וקור כלפי גברים שמחזרים אחריה, כי היא בטוחה שהם לא מבינים עד כמה היא לא שווה. היא משתוקקת לקשר אך מרגישה שהיא לא ראויה לאהבה.

 

ערן, מהנדס צעיר ומבריק, מרגיש שעד שלא יעשה דוקטורט וחגורה שחורה בקרטה, אף בחורה לא תרצה בקרבתו. כאשר הוא מתקרב להשגת המטרות האלה, הוא חש שהזניח את תחומי הספרות, התיאטרון והכלכלה. כאשר גם בתחומים אלה הוא מגיע לרמה גבוהה, הוא מבין שנשים לא ירצו אותו כי הוא חסר ניסיון מיני. "הן יבינו שאני לא דון ז'ואן".

 

גבי, הנדסאי בן 31, בעל גוף ופנים של שחקן קולנוע, מבלה את כל זמנו הפנוי בחדר כושר ובריצות על חוף הים. הוא חביב, יוצר קשר בקלות, אבל הקשרים שהוא יוצר לא מאריכים ימים. הוא לא מסוגל לקצר את שעות האימונים, מרוכז בעצמו ובגופו, חרד מכל שינוי בשגרה.

 

במיטה הוא מרוכז בהוכחת כושרו וביצועיו המיניים, ובנות זוגו במהרה נפגעות מחוסר חום ויחס ועוזבות אותו בתחושה של מרירות ואכזבה. גבי מוצא עצמו מתפעל: "אני לא מבין את הנשים האלה, מה חסר להן"? או ברגעים אחרים: "אין לי מזל עם נשים".

 

אורית, בת 38, אמנית, רווקה ומצליחה, בעלת שם בתחומה. היא מאוכזבת ומרירה. גברים שהיא מוצאת בהם עניין - הם או נשואים או בלתי ניתנים להשגה.היא נכנסת לקשרים עם גברים כאלה בצורה כמעט אוטומטית, רק בשביל להרגיש כעבור זמן מה מנוצלת, נעזבת, פגועה ומדוכאת.

 

המוטו שלה הוא: "כל הגברים אותו דבר, הם רק מעוניינים בדבר אחד". גברים שמתעניינים בה, מנסים ליצור איתה קשר, נראים לה מתחת לכבודה, רכרוכיים, כישלונות, לא שווים התייחסות.

 

למה החיים של ענת, ערן, גבי, אורית ורבים ורבות, גברים ונשים, לא שלמים לא מאושרים? איך יכול להיות שאותן התכונות שמהוות מקור לקנאה והערצה לאחרים, גורמות רק לסבל ובדידות לבעלי התכונות עצמם. האם גורלם נחרץ?

 

האם הם ינועו כל חייהם באותם מעגלים ללא מוצא, כאשר רק התפאורה ושחקני המשנה מחליפים צורה?

 

זה בהחלט יכול להיות. חלק מביניהם ימשיך לחפש אחר תואר אקדמי נוסף, הצלחה כלכלית או אביר חלומות, רק כדי להתאכזב פעם נוספת ולהוכיח פעם נוספת, להם ולאחרים, את חוסר מושלמותם הם והעולם כולו.

 

אחרים כמו ענת, ערן, גבי ואורית, יבינו בעצמם או ישמעו בעצת חברים וקרובים שהפתרון הוא בשינוי פנימי שיכול לבוא רק מתוך תהליך של הכרה עצמית. הפרדוקס הוא שאנשים אינטליגנטיים, רגישים ומבינים, יכולים להיות עיוורים לתהליכים ולכוחות פנימיים שמניעים אותם ומביאים אותם לסבל ולכישלון.

 

בכוחה של פסיכותרפיה אינדיווידואלית וקבוצתית להביא את האנשים האלה להכרה של העולם הפנימי שלהם, הכול-כך קרוב וכול-כך לא מוכר. הכרה זו מאפשרת לאדם לבחור בשינוי בחיים ובצורה מודעת לצאת מדפוסי ההתנהגות הכול-כך הרסניים לעצמו ולקרובים לו.

 

*השמות והפרטים שונו, כדי שלא תהיה אפשרות זיהוי בין הפציינטים האמיתיים והדוגמאות בכתבה.

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 34375 times Last modified on שלישי, 12 נובמבר 2013 08:13
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה