חמישי, 28 פברואר 2013 16:37

מצבי דיכאון וחרדה

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

על פי הסטטיסטיקה, מתוך כל מאה אנשים 20-15 סובלים ממצב דיכאוני או חרדתי בחומרות שונות בכול זמן נתון. 40 מתוך 100 יסבלו ממצבים אלה בזמן כלשהו בחייהם.

 

המילים דיכאון וחרדה מבטאות את האספקטים הנפשיים של הסבל. רוב האנשים הסובלים – סובלים בעיקר סבל גופני. רבים כועסים כאשר מגדירים את מצבם כדיכאון או חרדה. האמת היא שאנשי מקצוע משתמשים במונחים האלה מתוך הרגל ובגלל שכך הם מוגדרים בספרות המקצועית ובסטטיסטיקה. למעשה מדובר במצבים גופניים מורכבים עם ביטויים נפשיים בולטים פחות או בולטים יותר, מודעים פחות או מודעים יותר.

 

הסימפטומים של המצבים האלה יכולים להיות שונים ומגוונים: אדם יכול לסבול מחולשה, נדודי שינה או שנת יתר, כאבים שונים: בשרירים, בחזה, בבטן, בדרכי השתן ובעברי המין. ירידה או עליה בתאבון. חולשה וחוסר אנרגיה, פחדים שונים, כגון פחד ממחלות כמו סרטן, התקף לב, איידס, וכדומה.

 

לרוב, האנשים הסובלים מאשימים את עצמם בסבלם, מתביישים ממה שקורה להם, ולא חושבים שמגיעה להם עזרה. אצל אנשים מסוימים מופיעות מחשבות שרק המוות ישחרר אותם ואת קרוביהם מסבלם. צריך להתייחס במלוא הרצינות לכל רמז על המחשבות הללו, כי חלק מהסובלים מממשים אותם.

 

במקרים רבים הסובבים לא מבינים את הסבל. הם אומרים: "אין לך כלום", "תוציא את זה מהראש". הסובל קולט שלא מבינים אותו, מאשים את עצמו עוד יותר, וסבלו מעמיק.

 

סבל מדיכאון וחרדה – הוא סבל קשה ביותר וארוך ביותר אם לא מטופל. קיים טיפול יעיל ומהיר. חובת הקרובים, הידידים והסובבים שיודעים שאדם סובל – לעזור לו להגיע לטיפול.

 

מכיוון שאחוז הסובלים מדיכאון וחרדה, ומספרם, הוא כה גבוה באוכלוסיה הכללית, הם מהווים החלק הגדול מכלל המטופלים במרפאתו של ד"ר רויטמן. גם בין השאלות שמופנות לד"ר רויטמן - רובן – הן בנושאים הקשורים בדרך זו או אחרת לחרדה ודיכאון. זו הסיבה לכך שרוב המאמרים והתשובות לשאלות – הם בנושאים אלה.

 

מאמרים בנושא

 

 

דיכאון וחרדה – כל מה שלא פסיכיאטר צריך לדעת

דיכאון אחרי לידה

הזדהות השלכתית – מפתח להבנת תהליכים בינאישיים וקבוצתיים

טיפול משולב היפנוזה בחולה עם אגורפוביה, התקפי בהלה והתמכרות

סיכום טיפול פסיכו תרפיטי אינדיבידואלי

בצל השואה – התמודדות של בני הדור השני עם העבר של הוריהם

המצב הנפשי של האומה ערב "מלחמת המפרץ 2 "

דיכאון וחרדה – האם צריך להתגבר עליהם לבד?

שיקום מיני של חולי נפש

איזה דיכי

השפעת האינטרנט על הנפש

הגיע הזמן לדבר על זה

שאלות ותשובות בנושאי דיכאון וחרדה

 

 

 

 

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

Last modified on שלישי, 25 פברואר 2014 12:44
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה