חמישי, 23 מאי 2013 07:56

מורטת גבות

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

שלום, אני רווקה בת 30, ויש לי בעיה: במצבי לחץ, מתח וחרדה, אני נוהגת למרוט את הגבות שלי. אני מודעת למעשיי, ורוצה מאוד להפסיק. הרצון העז שלי עוזר לי לפעמים להתגבר על הדחף, למרות שהיד מטפסת לכיוון הגבות ללא שליטה.

 

היו תקופות שבהן היה נדמה לי שסוף סוף הצלחתי. בפעם האחרונה חודש וחצי לא נגעתי בגבות, והן צמחו מחדש, אבל אז הכול התחיל מהתחלה. העור באזור הגבות שלי נהיה רגיש וכואב, וכל פעם שמתחילה צמיחה, זה מציק לי, וגורם לי לתלוש אותן מחדש. במקום הגבות נוצרות קרחות של ממש, ואני מסתירה אותן על ידי צבע איפור.

 

זה מאוד מתסכל. אני מתביישת מאנשים, נמנעת מחברה ומיצירת קשר עם גברים. אני נגד תרופות, ולכן אעשה הכול כדי להימנע מטיפול תרופתי. אני מבינה שהכול בראש שלי, ושאני צריכה להילחם עם הדחף - ולנצח.

 

שאלותיי הן:

  1. למה דווקא אני סובלת מהתופעה המרגיזה הזאת?
  2. למה, למרות כוח הרצון והמודעות, אני לא מצליחה להפסיק לכער את עצמי?
  3. האם תוכל לייעץ לי כיצד אוכל לבד, וללא תרופות, להפסיק להתעסק עם הגבות שלי?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

מריטת שערות שייכת לקבוצת הפרעות המאופיינות בגרימה כפייתית של נזק עצמי לגוף, וקשורה להפרעה בדימוי הגוף. הסיבה המדויקת להפרעה אינה ידועה. אחד המאפיינים לתופעה הוא, שלמרות המודעות, היא לא ניתנת לשליטה, ושום כוח רצון לא מצליח להתגבר עליה באופן עקבי וקבוע.

 

יחד עם זאת, כוח הרצון יכול לעזור לאדם הסובל להתמיד בטיפול. הטיפול בבעיות כמו שלך לא קל גם למטפלים מנוסים, המצוידים בכל הכלים המקצועיים.

 

שיטת הטיפול, והשימוש או אי השימוש בתרופות תלוי בחומרת הבעיה ובשיתוף הפעולה של המטופל. השיטות המקובלות לטיפול בהפרעה הן באמצעות טיפול התנהגותי קוגניטיבי, טיפול תרופתי על ידי תרופות נוגדות דיכאון, או שילוב בין השתיים.

 

היות ואת אישה עם מוטיבציה גבוהה, ורוצה להתמודד עם הבעיה לבד, אני יכול להציע לך להתחיל לנהל יומן, ובמשך שלושה חודשים לרשום בו יום- יום ושעה שעה כל מחשבה או דחף להתעסק עם הגבות, גם כאשר את מצליחה להימנע ממריטה, וגם כאשר את לא מצליחה.

 

במקרים שבהם את מורטת שערה, רשמי בדיוק מרבי את כל הנסיבות, המחשבות וההתלבטויות לפני, בזמן, ואחרי המריטה, והדביקי את השערה ביומן על ידי סלוטייפ ליד התאריך והרישום.

 

אחרי שתעשי את זאת יום-יום במשך שלושה חודשים, אוכל ללמד אותך שיטות להימנע מהפעולה הלא רצויה. בחירת השיטות תלויה לגמרי בדיוק הנתונים שתרשמי ותדביקי ביומן במשך שלושה חודשים.

 

10.11.2004

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 36275 times Last modified on רביעי, 04 דצמבר 2013 07:29
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה