שלישי, 30 יולי 2013 03:46

פריחה מאוחרת או מחלה קטלנית?

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אמי, בת 75 אלמנה מזה שנתיים, אשת אקדמיה לשעבר. היא גרה בדיור עצמאי בבית אבות יוקרתי.

 

למרות שהיא סובלת מלחץ דם גבוה, סכרת ובעיות רפואיות אחרות ולוקחת תרופות שונות, היא עדיין נראית טוב, גבוהה, ישרה וחזקה, משתתפת בשיעורי התעמלות, שוחה וצועדת. יש לה מכונית והיא נוסעת לקונצרטים ולקניונים.

 

לאחרונה שמתי לב שמשהו באופי שלה השתנה. היא נעשתה רגזנית, הסתכסכה עם אשתי, למרות שכל השנים היחסים ביניהם היו סבירים. גם מבית האבות הגיעו תלונות. סיפרו לי שהיא מסתכסכת עם השכנות שלה, טוענת שהן מקנאות בה שהיא נראית טוב מהן ושהן מטומטמות זקנות.

 

שכן שלה תפס אותי כאשר הייתי בביקור אצלה, השביע אותי שלא אספר לה, וסיפר לי שהיא מתחילה עם כל הגברים הצעירים מהצוות וגם עם הדיירים האחרים, גם אם הם נשואים.

 

זה כל כך לא מתאים לאימא שלי. היא תמיד הייתה כל כך אצילית וגאה שגברים פחדו להתקרב אליה. ניסיתי לדבר איתה, אבל היא התרגזה גם עלי. אמרה שאני רק דואג לירושה שלה.

 

מה זה? האם זה משבר גיל? האם היא מנסה לפצות את עצמה על כל השנים של עבודה קשה ונאמנות לאבא?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

לא קל לענות בצורה חד משמעית על השאלה שלך בלי לדבר עם אימא שלך.

 

מצד אחד בהחלט יכול להיות שלאחר שאימא שלך התאלמנה, פרשה מהעיסוקים שלה, חייה באווירה של חופש בקרבת אנשים אחרים, כאשר היא עדיין נראית טוב ומרגישה חזקה, התעוררו הצרכים המיניים שלה, והיא מרשה לעצמה לבטא את תשוקותיה, דבר שמעולם לא עשתה בגלל מעמדה המשפחתי והחברתי. ייתכן גם שהתעוזה שלה מעוררת רוגז וקנאה אצל אנשים אחרים.

 

עם זאת, מה שאתה מספר מדליק אצלי נורה אדומה. יותר קל לפגוש מטמורפוזות כאלה בסרטים וברומנים, ולא בבית אבות. במציאות אנשים לא משנים כל כך בקלות את אישיותם. בטח לא בגיל 75. כל שינוי חד באישיות ובהתנהגות, במיוחד אחרי גיל 60, צריך לעורר חשד לשינוים אורגניים במוח.

 

רגזנות והתנהגות מינית בלתי מרוסנת מאפיינים פגיעה באונה הקדמית של המוח. הפגיעה הזאת יכולה להיות תוצאה של שורה של גורמים. למשל, יתר לחץ דם וסכרת יכולים להיות סיבה לשטפי דם מזעריים במוח.

 

התחלה של מחלת אלצהיימר או גידול במוח יכולות להתבטא בשינוי באישיות ובהתנהגות.

 

תרופות מסוימות יכולות לגרום לשחרור מעצורים ולגילויים של התנהגות לא מקובלת.

 

אימא שלך חייבת לעבור בירור רפואי כללי, בירור נוירולוגי ופסיכיאטרי מקיף. אני מציע לך לדבר עם רופא שכבר מטפל ביתר לחץ דם ובסוכרת. צריך לקוות שאם ההפניה לבירור תבוא ממנו, היא תעורר פחות התנגדות אצל האם.

 

 

1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 34151 times Last modified on ראשון, 03 נובמבר 2013 10:44
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה