שלישי, 11 יוני 2013 01:19

תרופות נגד הדיכאון ומשקל

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בת 43, ומזה שנה אני לוקחת שלושה כדורי פקסט ביום בגלל הדיכאון והחרדות שהיו לי. המצב שלי השתפר מאוד, אבל מאז שהתחלתי את הטיפול העליתי 10 קילו במשקל.

 

לפני חודש, בעזרת דיאטה וצעידות יומיומיות, הצלחתי להוריד קילוגרם אחד. אני מאוד מודאגת מהעלייה במשקל. האם העלייה היא בגלל הכדורים שאני לוקחת?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

הרבה אנשים שלוקחים תרופות נוגדות דיכאון מתלוננים על עלייה במשקל. עלייה במשקל יכולה להיגרם מסיבות שונות: לעתים מטען תורשתי קובע אם לאדם יש נטייה להשמנה; הפרת האיזון בין הכנסת אנרגיה והוצאתה יכול להביא לשינויים במשקל בכיוון זה או אחר; הדיכאון עצמו בדרך כלל גורם לאדם לאבד תיאבון ולרדת במשקל.

 

יחד עם זאת, יש סוג של דיכאון שנקרא דיכאון לא טיפוסי, שמלווה דווקא בעלייה במשקל. סוג אחר של דיכאון, דיכאון עונתי, מאופיין בעלייה במשקל בעונות מסוימות של השנה.

 

ירידה בתפקוד של בלוטת המגן יכולה להיות אחראית גם לדיכאון וגם לעלייה במשקל.

 

רוב האנשים שירדו במשקל בגלל הדיכאון חוזרים למשקל שלהם כאשר מצבם משתפר בעקבות הטיפול התרופתי. אם לאדם לפני הדיכאון היה עודף משקל, הוא חוזר למשקלו שקדם למחלה.

 

כל התרופות מסוג SSRI יכולות לגרום לעלייה מתונה של 2 - 2.5 קילוגרם עם הטיפול. הטיפול מביא לשיפור במצב הדיכאוני, שבתורו גורם לשיפור התיאבון, וכאשר זה אינו מלווה בהקפדה על סוגי המזון שאדם צורך, ואינו מלווה בפעילות גופנית – התוצאה היא עלייה במשקל.

 

ייעוץ דיאטני, הורדה כמות השומן והסוכר באוכל, פעילות גופנית מתונה, כמו הליכה של 20-30 דקות ביום, יכולים להביא לשיפור של הדיכאון ללא העלייה במשקל.

 

את כותבת שאת לוקחת שלושה כדורי פקסט ליום. אני מציע לך לדון עם הרופא שלך על אפשרות של הורדת הכמות. ברוב המקרים השפעה של כדור אחד זהה להשפעה של כמות יותר גדולה. יכול להיות שזה גם יקל עלייך לרדת במשקל.

 

לפעמים יש מקום לשקול מעבר לתרופה אחרת. קצב ההורדה של קילוגרם אחד לחודש הוא קצב אופטימאלי. בקצב זה תוך כשנה תחזרי למשקלך הקודם. קצב זה של הורדת המשקל הרבה יותר בריא מדיאטות "כאסח" או שימוש בתרופות הרזייה.

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 24790 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 10:40
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה