ראשון, 02 יוני 2013 06:18

טראומה גופנית, מחלות פסיכוסומטיות והמצב הנפשי

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני עתודאי בן 23, גם אחי סטודנט. אימא עובדת בתור מהנדסת אלקטרוניקה. אנחנו שש שנים בארץ.

 

לפני חמש שנים אבא שלי, אז בן 40, נפל מפיגומים בבניין ושבר יד, ירך וצלעות. הוא עבר כמה ניתוחים ולא עלה בידו לחזור לעבודתו בתור מהנדס בנין.

 

עד התאונה הוא היה אדם לגמרי בריא. כל הבדיקות בביה"ח היו תקינות. שנה אחרי התאונה הוא עבר התקף לב, ואז מצאו אצלו סכרת, לחץ דם וכולסטרול גבוה.

 

למרות שעברו כמה שנים, ורופאים אומרים לו שהוא יכול לחזור לעבודה קלה, אבא לא מתפקד בכלל. הוא עבר לישון במרפסת ולא מוכן לחזור לחדר השינה למרות בקשתנו ובקשת אימא.

 

כול הלילה הוא רואה טלוויזיה ונרדם לפנות בוקר. הוא אומר שהוא אשם בכול, שלא היה צריך לעלות ארצה, שהחיים שלו נגמרו, שהוא הפך להיות נטל על המשפחה ושעדיף שהיה מת בתאונה או מהתקף לב.

 

חשוב מאוד לציין שהוא היה אדם חזק מאוד פיזית ונפשית - מה שנקרא "סוס עבודה", במשך כל חייו. אנחנו כולנו שבורים וחסרי אונים. האם מה שקורה לו קשור לתאונה ואם ניתן לעזור לו. אנחנו מוכנים לעשות הכול בשביל שהוא יחזור להיות כפי שהיה.

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

מה שקורה לאבא שלך עוד פעם מוכיח עד כמה המערכות של הגוף והנפש קשורות זו בזו מחד, ונמצאות בקשרי גומלין עם אירועים חיצוניים מאידך.

 

אתה מתאר את אבא שלך כאדם חזק, בריא, חרוץ ואחראי. תאונת עבודה - אירוע חיצוני - שיבש לו את תהליך הקליטה, מנע ממנו את היכולת לפרנס ולהיות ראש משפחה, ואז כל מערכות הגוף שלו קרסו.

 

סכרת, לחץ דם, עלייה בשומני הדם והתקף לב ידועים כמחלות פסיכוסומאטיות, ועלולות להתפרץ בעקבות סטרס קיצוני. למרות שכפי שאתה כותב, מצבו הגופני השתפר, מצבו הנפשי התדרדר. מאדם חזק הוא הפך לשבר כלי, מדוכא, מריר ותלותי. ללא ספק המצב שלו משבש את כל המערכת המשפחתית שלכם.

 

הטיפול חייב התייחסות לכל המערכות: מצבו הגופני, מצבו הנפשי, שיקום מקצועי, טיפול בכל המשפחה, וגם טיפול משפטי בזכויותיו כנפגע עבודה.


1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 24053 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 10:26
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה