חמישי, 30 מאי 2013 12:55

אונס ותסמונת בתר חבלתית

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בן 33, הנדסאי במפעל גדול ועדיין רווק. אני נמשך לנשים, מאונן הרבה, והפנטזיות המיניות שלי תמיד על נשים. הכירו לי הרבה בחורות, אבל בגלל הביישנות וחוסר הביטחון שלי הקשרים לא התפתחו, וקשר מיני היה לי רק עם נערות ליווי.

 

תמיד קונן בי חשש שאולי אני הומוסקסואל שלא יצא מהארון. זה גרם לי להסתגר, לא ליצור חברויות קרובות לא עם בנים ולא עם בנות.

 

לפני כ - 4 שנים במקרה הגעתי לשכונה שבה גרתי עד גיל 9 ומאז לא ביקרתי שם. הסתובבתי על יד הבית שבו גרתי. ישבו שם כמה גברים שנראו עבריינים.

 

הפנים של אחד מהם נראו לי מוכרים, ופתאום נזכרתי שכאשר הייתי בן 5 או 6 הוא פיתה אותי לרדת עמו למקלט ,הפשיט אותי ואנס אותי. אני זוכר שכאב לי, ירד לי דם, שבכיתי. ההורים שלי לא הקשיבו לי, הכניסו אותי למקלחת. אבא מאוד כעס עלי ואיים שאם יעשה את זה עוד פעם, הוא יהרוג אותי.

 

שכחתי מהמקרה עד לאותו יום שבו ראיתי שוב את העבריין הזה. מאז אני כל הזמן חושב על המקרה, מנסה לשחזר אם יכולתי לברוח ממנו או להתנגד. לפעמים אני מאשים את עצמי: "בטח נהנית וזה הפך אותך להומו. מאז שפגשתי אותו שוב, אני חולם חלומות מפחידים. אני לא מרגיש טוב - רוב הזמן מדוכא ולא מרוכז.

 

בעבודה אני צריך להיכנס לפעמים למקלט וזה עושה לי רע. פעם כמעט התעלפתי במקלט, ומאז אני נמנע מלרדת לשם בתירוצים שונים. מפחידות אותי המחשבות שאני צריך להתנקם בעבריין, ואם לא אעשה זאת , אז זו הוכחה לכך שאני הומו. אני אדם בכלל לא אלים, ואני מבין מה יהיו ההשלכות אם אקח את החוק לידיים. מה עושים? הרי אי אפשר להחזיר את הגלגל אחורה?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

מכתב שלך מאוד מרגש. אתה צודק .לא ניתן לסובב את גלגל הזמן אחורה. אבל בכל זאת אולי משהו שיכול להרגיע אותך. זה שעברת מקרה של אונס אכזרי לא עושה אותך להומו.

 

משיכה שלך לנשים, פנטזיות אוננות הטרוסקסואליות, חיפוש אחרי מין עם נשים מראים שהאוריינטציה המינית שלך היא הטרוסקסואלית.

 

יחד עם זאת, כעס, מחשבות חוזרות על המקרה, החלומות המפחידים, האשמה העצמית, החרדה ומצב הרוח הירוד, הימנעות מהכניסה למקלט שמזכיר לך את האירוע הטראומתי - מצביעים על כך שאתה סובל קרוב לוודאי מתסמונת פוסט-טראומתית (בתר חבלתית, בעברית),  Posttraumatic Stress Disorder (PTSD) - באנגלית.

 

PTSD מתפתח חודשים או שנים לאחר אירוע טראומתי שמאיים על שלמות פיזית ונפשית של בן אדם. זה כולל קורבנות או עדים לאונס, אלימות, שוד, אסונות טבע, תאונות, כולל תאונות דרכים, מצבים הקשורים לפעילות מלחמתית.

 

הסימפטומים הם כמו שאתה מתאר: מחשבות וחלומות חוזרים על האירוע, חרדה מכל דבר המזכיר את האירוע, הימנעות, כעס, האשמה עצמית, מצב רוח ירוד, נדודי שינה, שינויים באישיות.

 

העוצמה של הסימפטומים משתנה מאדם לאדם. יכולות להיות תקופות של הקלה בסימפטומים, אבל בדרך כלל המהלך הוא כרוני. טיפול יכול להיות מאוד יעיל גם במקרים החדשים, וגם בכאלה שסובלים שנים.

 

הטיפול צריך להיות מותאם באופן אישי לאדם הסובל, וכולל סוגים שונים של פסיכותרפיה, היפנוזה עם או בלי תוספת של טיפול תרופתי. ההליכים המשפטיים שקשורים לחלק מהמצבים שלאחר טראומה יכולים להחמיר או להטיב עם המצב הבריאותי, ולכן צריכים להיות מלווים בטיפול נפשי.

 

1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 25255 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 10:18
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה