חמישי, 30 מאי 2013 06:35

פוחדת להסמיק - האם היפנוזה תעזור?

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בת 28, ואני סובלת מהסמקה, או יותר נכון מפחד להסמיק בקבוצת אנשים. זה קורה בעבודה, בלימודים ואפילו עם חברים ומשפחה. העניין מפריע לי מאוד. חשוב לציין שלא חוויתי את התופעה הזו עד לפני מספר שנים. אני לא יכולה להגדיר את עצמי כביישנית. האם טיפול בהיפנוזה יכול לעזור לי?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

הסמקה - היא התרחבות של כלי הדם של הפנים, הצוואר ובית החזה. הסמקה נורמאלית מתרחשת כאשר אדם נחשף באופן בלתי צפוי ואינטנסיבי לאירועים שגורמים לו לכעס, למבוכה, להתרגשות מינית או כל התרגשות בלתי צפויה אחרת. הסמקה כזאת חולפת מהר, ולא גורמת לאי נעימות. מערכת העצבים האוטונומית היא זו שאחראית להתכווצות או להתרחבות של כלי הדם.

 

במקרים מסוימים, מסיבות פנימיות ולא מודעות, האיזון במערכת הזאת מופר, והיא מתחילה לתפקד כאילו האדם נמצא במצב של דחק מתמיד. במקרים כאלה, גורמים חיצוניים פעוטים שבדרך כלל לא אמורים להפעיל את המערכת, מכניסים את האדם לתגובה של כלי דם שמתאימה למצבים קיצוניים.

 

לאחר שתגובה כזו מתרחשת כמה פעמים, אותו אדם מפתח אריטרופוביה - פחד מהסמקה, דבר שהופך אותו להיות עוד יותר פגיע וחשוף. כך הופכת התופעה הפיזיולוגית הרגילה לסימפטום שגורם לאנשים לסבל רב, להימנעות ממצבים חברתיים, להסתגרות, לפעמים במחיר של ויתור על התקדמות מקצועית ולבדידות.

 

טיפול בהיפנוזה יכול להיות מאוד יעיל כנגד הפרעות שונות של מערכת העצבים האוטונומית, כמו סוגים מסוימים של יתר לחץ דם, מעי רגיז והפרעות שונות בתפקוד מיני אצל גברים ונשים. גם בהפרעת ההסמקה שימוש בטכניקות של היפנוזה על ידי מטפל מוסמך יכולה להביא להקלה מהירה בסימפטומים ישירים ונלווים להפרעה אצל הסובל.

 

1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 30538 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 09:33
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה