רביעי, 22 מאי 2013 13:19

נערה אובדנית

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

יש לי חברה בגיל 17 שסובלת מדיכאון. היא שורטת את עצמה, וחוזרת ואומרת שהעולם יכול להסתדר בלעדיה. היא ניסתה כבר כמה פעמים להתאבד. במה אני יכולה לעזור לה בתור חברה שלה?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

המצב שאת מתארת אצל חברתך הוא רציני מאוד, והפנייה שלך מעידה על כך שאת חברה אמיתית, בוגרת ואחראית.

 

סטטיסטית, התאבדות היא גורם המוות השני בשכיחותו בקרב בני נוער בעולם המערבי. (הראשון הוא תאונות דרכים). מספר ניסיונות ההתאבדות גדול פי 100 - 200 ממספר ההתאבדויות המסתיימות במוות. אך יש לזכור שגם ניסיונות ההתאבדות הללו עשויים להסתיים בפגיעה נפשית ופיזית קשה, ואפילו בנכות תמידית.

 

אחד המחקרים הראה שכ - 9% מתלמידי תיכון הכינו בשנה שקדמה לסקר, תוכניות מפורטות על האופן שבו ינסו להתאבד. כ - 5.5% ניסו להתאבד במהלך אותה תקופה - 12 חודשים בסך הכול. אצל 3% הניסיון גרם לפציעה או הרעלה.

 

הסיבה העיקרית להתאבדויות ולניסיונות התאבדות אצל בני נוער היא מצב של דיכאון קליני. עד כ - 20% מבני הנוער עוברים או עברו תקופת דיכאון. סיבות אחרות לניסיונות התאבדות הן הפרעות אישיות, הפרעות אכילה, שימוש בסמים ואלכוהול ,התעללות במשפחה, חשיפה לאלימות, אובדן של קרוב, דחייה חברתית או אהבה נכזבת.

 

הסימנים שצריכים להדליק נורה אדומה אצל הסובבים הם דיבורים על התאבדות, מכתבים או יומנים עם תכנים על מוות, גלישה לאתרי אינטרנט המעודדים התאבדות, ניסיונות התאבדות בעבר, איבוד עניין בפעילויות רגילות, הפרעות שינה, שינויים חדים בתיאבון ובמשקל. נגישות לנשק, למכוניות או לתרופות מגבירים את הסכנה.

 

כחברה קרובה, עלייך לפעול ברגישות, כדי לא להעליב את חברתך ולא לפגוע בתחושת הערך העצמי שלה, שכנראה נמוך גם כך. לעתים זה קשה ומפחיד להימצא בקרב חבר או חברה הסובלים מדיכאון ולשמוע את הדיבורים שלהם על הסבל שלהם ועל המוות, אבל דווקא עם החברה הקרובה, הנערה הסובלת יכולה לבטא את מה שעל ליבה ואת מה שהיא לא מסוגלת לספר למבוגרים.

 

את צריכה לעודד אותה לספר על מצוקתה למישהו מבוגר. אם היחסים שלה עם ההורים אינם טובים, או שהיא רואה אותם כסיבה לבעיותיה, אפשר לפנות למחנכת של הכיתה או למורה אחרת שיש לה אמון בה, ליועצת הפסיכולוגית או לרופא המשפחה.

 

לעתים המתבגר הסובל לא מסוגל לעשות זאת לבד. במקרה כזה את יכולה להתלוות אליה, ולהעביר אותה לטיפול ולאחריות של גורם מטפל או של מבוגר אחראי. ניתן לטפל בדיכאון בצורה מאוד יעילה. בדרך כלל הטיפול הוא מרפאתי, ואינו מצריך אשפוז. קרוב לוודאי שגם בשלבי ההחלמה תוכלי לתמוך בה ולעזור לה לשתף פעולה בטיפול.

 

08.03.2004

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 36725 times Last modified on ראשון, 13 אוקטובר 2013 12:03
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה