חמישי, 30 מאי 2013 12:51

קנאה או מחלת נפש?

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני אם לבן 32, ואני מאוד מודאגת ממה שקורה לו. למרות שאני ואבא שלו אנשים בעלי השכלה בסיסית בלבד, הוא תמיד היה ילד מחונן, אם כי מאוד מופנם וביישן. הוא סיים תואר במחשבים ובמתמטיקה, הקים חברת הזנק, ועבד ימים ולילות על פיתוח תוכנה שאמורה הייתה להביא לו הצלחה עולמית ולעשות אותו למיליונר.

 

עקב המצב הכלכלי בעולם החברה שלו פשטה רגל והוא מאוד סבל, היה מאוד מדוכא ולא עבד כמה חודשים. עכשיו הוא עובד בתור סבל בחברת הובלות. זה כשלעצמו לא כל כך מדאיג אותי. אנחנו ראינו בחיים תקופות יותר טובות ויותר קשות. הבן מאוד חזק פיזית, הוא עסק בהרמת משקולות, והעבודה הקשה לא תזיק לו.

 

עוד מהתקופה של 'התקוות הגדולות' יש לבן שלי חברה, והם עמדו להתחתן. בתקופה האחרונה הם כל הזמן רבים. הבן שלנו חושב שהיא בוגדת בו עם כל אחד. הוא חושב שכאשר הוא הולך לעבודה היא שוכבת עם אבא של החברה שלה, עם גיסים שלה, עם שכנים נשואים, עם הבוס מהעבודה שלה.

 

לאחרונה הוא חושב שהיא שמה לו חומרים בשתייה שמחלישים את כוח הגברא שלו. הוא חושב שכל הבחורים בעבודה שלו יודעים שהוא נחלש כגבר, וצוחקים מאחורי הגב שלו, ושהחברה שלו חוגגת איתם כאשר הוא הולך לישון. בגלל זה הוא לא ישן טוב בלילה, ועוקב, מטלפן, וחוקר את החברה שלו ללא הפסקה.

 

עכשיו הוא רוצה להתפטר מעבודה כדי לדעת כל דקה של היום והלילה מה היא עושה. הוא דורש ממנה להיבדק במכונת אמת על מנת לגלות פעם אחת ולתמיד אם היא בוגדת בו.

 

החברה שלו באמת בחורה יפה, וגברים תמיד מפלרטטים איתה ואני לא בטוחה שהיא לגמרי תמימה, אבל אני חושבת שהחשדות של בני מוגזמים ביותר. האם במקרה שתוצאת הבדיקה תהיה שלילית, זה ירגיע את בני? בעלי, אבא שלו בצעירותו גם היה מאוד קנאי. הוא לא ירשה לי להיפגש לבד אפילו עם האחים שלי, אבל עם השנים הוא נרגע. האם יש סיכוי שגם לבן שלנו זה יעבור?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

הסיפור שלך מאוד מדאיג. אמנם קנאה היא רגש מאוד נפוץ, ובצורה זו או אחרת מוכר כמעט לכל אדם, אבל התופעות שאת מתארת אצל הבן שלך מתאימות יותר למחשבות שווא של קנאה, ומאפיינות מצב פסיכוטי.

 

התמונה שאת מתארת יכולה להיות חלק ממחלת פרנויה, מסכיזופרניה פרנואידית, מדיכאון פסיכוטי, מדיכאון פסיכוטי כחלק ממחלה דו קוטבית (מניה - דפרסיה).

 

הסיפור שלך על הצלחתו העולמית של בנך, על העבודה ביום ובלילה, ואחר כך על נפילה, חוסר מעש ודיכאון, הופכים את האפשרות האחרונה לסבירה ביותר. אפשרות פחות סבירה, אבל דורשת בירור ושלילה - היא מצב פרנואידי כסימפטום למחלה גופנית מסוג זה או אחר.

 

זה שבעלך היה קנאי ונרגע עם השנים, לא בהכרח אומר שאותו דבר יקרה עם הבן שלך. בהחלט יכול להיות שבנך קנאי באופיו, כמו אבא שלו, ובמצב של מחלה תכונות האופי שלו הפכו לסימפטום פסיכוטי.

 

בנוסף לכך בפסיכיאטריה קיים מושג של 'ספקטרום של מחלות'. כך באותה משפחה, כשמישהו מפתח פסיכוזה פרנואידית, קיימת שכיחות יתר של אנשים חשדניים. במשפחה של חולה בדיכאון קליני יש יותר אנשים עם מחלות חרדה, מחלות כפייתיות, שימוש באלכוהול.

 

לשאלתך על מכונת אמת: שום הוכחה לא תשכנע אדם במצב פסיכוטי. אני ממליץ לפנות בדחיפות לבדיקה פסיכיאטרית ולהתחיל טיפול שיתאים למצבו הנפשי.1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 38260 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 10:16
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה