ראשון, 26 מאי 2013 07:31

למה הפרידות כואבות כל כך

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

1. אני חייל בן 20. מאז שאני וחברתי נפרדנו, אני נמצא במצבי חרדה קשים. כל בוקר אני מתעורר בבכי. אני לא יודע מה לעשות. קיבלתי "גימלים" מהקב"ן, אבל גם בבית קשה לי. אני לא מפסיק לחשוב עליה, ועל איך שזה נגמר בינינו. ההורים והחברים אומרים שאני צריך לשכוח אותה, אבל אני לא מצליח. אפילו הקב"ן לא מצליח לעזור לי. גם עכשיו אני כותב ובוכה! אני מרגיש שאני מרוסק, והחיים שלי מתפוררים לי בין הידיים. אנא, עזרו לי!

 

2. אני בת 20. נפרדתי מחברי לפני חודש, ומאז קשה לי לתפקד. היינו יחד כשנה, ואני מאוד נקשרתי אליו, ופיתחתי בו תלות אובססיבית. אני לא מצליחה ליצור קשר עם אף אחד. אני מתקשרת אליו ומנתקת, וכל הזמן אני בדיכאונות בגלל הפרידה. אני מרגישה שלא אצליח לפתח מערכת יחסים נורמאלית עם אף אחד. מה לעשות?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

השבוע קיבלתי שני מכתבים משני צעירים שמרגישים שבורים אחרי פרידה מאהבתם. מדוע זה כל כך כואב? המקורות לצורך בקשר נעוצים בטבע האנושי. התינוק נולד חסר אונים, ותלוי בכל דבר בדמויות שמספקות לו את הצרכים הבסיסיים: חום, ביטחון, אוכל, קיום.

 

ככל שהאדם מתבגר, הוא נעשה עצמאי יותר, מסוגל לשרוד ולהסתדר יותר בכוחות עצמו, אבל הצורך בקשר עם אדם קרוב לא נעלם ולא נחלש אף פעם.

 

עם ההתבגרות המינית, הצורך בקשר מקבל גוון רומנטי, וגיל ההתבגרות מאופיין בחיפוש אחר קשר כזה בעוצמות גבוהות ביותר. כאשר קשר כזה נוצר, הוא הופך למרכז עולמו של הצעיר. כל מחשבותיו, תשוקותיו ותקוותיו מופנות אל אובייקט האהבה. פגיעה בקשר כזה, ניתוקו, נחווה על ידי הצעיר כ"סוף העולם", ומלווה בפחד מחידלון, ברגשי אשמה קשים ובאובדן ביטחון עצמי.

 

יחד עם זאת, בגיל הזה הייצור האנושי מסוגל, בעזרת כוחותיו הפנימיים ובעזרת תמיכתם של הסובבים, להתאבל על אובדן האובייקט האהוב, לנתק בהדרגה את רגשותיו ממנו, לגייס את כוחותיו, להחזיר לעצמו את בטחונו העצמי ולהתפנות לחיפוש של קשר חדש.

 

אנשים קצת יותר מבוגרים יודעים מניסיונם שהזמן מרפא את הפצעים של אהבה נכזבת.

 

במקרים שבהם הקשר עם האובייקטים הראשוניים בילדות - האם, או המשפחה הקרובה - היה בעייתי, הפגיעה מאובדן אהבה בגיל ההתבגרות יכולה להיות עמוקה יותר, ותהליך ההתאוששות איטי יותר. במקרים מסוימים אובדן האהבה יכול להיות זרז להתפתחות של מצב דיכאוני, שדורש טיפול מקצועי.

 

20.06.2004

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 32238 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 08:08
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה