חמישי, 23 מאי 2013 07:32

למה אני לבד

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בת 28, סטודנטית לתואר שני, ועדיין גרה עם ההורים. הקשר הכי ארוך ומשמעותי שהיה לי עד כה, היה לפני שלוש שנים, עם בחור שיצאתי איתו שבעה חודשים. אין לי שום חוויות שזוגות נורמאליים חווים: לדוגמא, אף פעם לא נסעתי עם מישהו לסופשבוע.

 

מאז הפרידה ועד היום לא הצלחתי ליצור קשר משמעותי עם אף אחד. הבעיה נובעת מכך שאת הבחורים הטובים אני לא רוצה. מלכתחילה אני נכנסת למערכות יחסים בעיתיות שמהוות אתגר עבורי, ובדרך כלל התרחיש הוא כזה: הם לא רוצים שום קשר רציני איתי, ואני מנסה להשיג אותם. אני פשוט מוציאה אנרגיות מיותרות כדי לגרום להם להתאהב בי.

 

הבעיה השנייה שאני מרגישה היא מועקה, קשיי נשימה, הרגשה כאילו אין לי אוויר. אני מתפרצת בבכי ללא סיבה, אין לי חשק לכלום, אין לי מוטיבציה להזיז את עצמי, קשה לי לקום מהמיטה בבוקר, אפילו את הלימודים שלי הזנחתי.

 

אני סובלת מהמון רגשי אשמה על כל דבר שאני עושה, ועל כל מילה שאני מוציאה מהפה. יש כל כך הרבה דברים שאני רוצה לעשות, אבל אין בתוכי האומץ לקום ולעשות אותם. אני מרגישה שאני נמצאת במצב של דיכאון, ואני לא יודעת איך לצאת מזה. האם אני צריכה עזרה מקצועית?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

את מספרת על שתי בעיות: בעיה ביחסים עם גברים, ובעיה של דיכאון - על כל מרכיביו. בדרך כלל קיים קשר בין בעיות ביחסים הבינאישיים לבין מצבים קליניים, כמו דיכאון וחרדה.

 

הקשר הזה הוא מורכב ורב כיווני. בעיות ביחסים בינאישיים, כגון חשדנות יתר, נצלנות או נטייה להיות קורבן תמידי, ביישנות משתקת או תוקפנות בלתי מוסברת, שחוזרות על עצמן במערכות יחסים שונות, הן תכונות המצביעות על הפרעת אופי או אישיות.משברים במערכות יחסים עם אנשים, גורמים למצבי סטרס, לחרדה ולדיכאון.

 

מקורות הפרעת האופי נעוצים בכשל היחסים בילדות המוקדמת עם דמויות מרכזיות: הורים קרים או מניפולטיביים, יחסים מעוותים במשפחה, טראומות גדולות, כמו התעללות פיזית, נפשית או מינית, אובדן קשה, או מחלות בילדות. כל אלה מופנמים, והופכים לייסוד באישיות. עם יסוד פגום זה, צובר אותו אדם שורה של כישלונות לאורך התפתחותו.

 

כישלונות ביחסים ואובדן אהבה גורמים לפסימיות, לחרדות ולדיכאון. אדם פסימי, חרד או מדוכא, לא מסוגל ליצור מערכות יחסים משמעותיות עם אנשים, ולשמור עליהן.

 

על מנת לשנות את הגורל, יש צורך בעזרה מקצועית. פסיכותרפיה מאפשרת הבנה של המנגנונים המביאים לכישלונות חוזרים. כאשר הדיכאון הוא משמעותי, יש צורך בטיפול תרופתי במקביל.

 

06.02.2005

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 41504 times Last modified on חמישי, 17 אוקטובר 2013 07:27
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה