שני, 20 מאי 2013 12:26

הקשר בין עושר לאושר

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בן 37. לפני שנה עזבתי מקום עבודה מסודר עם משכורת נאה. הייתה לי אז תחושה שמיציתי את עצמי, ושהגיע הזמן להמשיך הלאה למקום אחר למשרה בכירה יותר. באותו זמן התחתנתי, ויחד יצאנו לטיול ארוך בחו"ל. יצאתי בתחושת ביטחון שכאשר נחזור, אמצא עבודה יוקרתית ומכניסה יותר מקודמתה.

 

כאשר חזרתי ארצה, מספר פניות שלי למקומות עבודה נדחו. בהדרגה תחושת הביטחון שלי חלפה לחלוטין, והתחלפה בחוסר ביטחון מוחלט ובירידה חדה ברמת התפקוד שלי בכל תחומי החיים. היום אני חש חסר ערך, הססן וחסר שמחת חיים לחלוטין.

 

החברים הקרובים, שעד היום קינאו בי בגלל המשרה הבכירה ורמת החיים הגבוהה, לא מפסיקים לשאול שאלות בקשר לעבודה ולתכניותיי לעתיד. אני חש, אולי לא בצדק, שהם מרוצים ממצבי שמאפשר להם פתאום להרגיש עליונות.

 

אני מרגיש שהחיים שלי בנסיגה, ושהכול מתפרק לי מול העיניים, כולל חיי הזוגיות. אשתי, שהייתה פעם אוהבת ותומכת, מפעילה עלי לחצים שלא תורמים למצבי.

 

מאדם תחרותי ומלא מוטיבציה, עם שאיפה חזקה לרווחה כלכלית וחלומות על הצלחה חברתית, הפכתי לעצלן שמפחד מעבודה ומתקשה לקבל החלטות. פתאום הכול נעשה גדול עלי, תחרותי מדי וקשה מדי, ואני רק מנסה לברוח מהכול.

 

הגעתי למצב שאני לא מצליח להבין מה המטרות שלי בחיים, ואיך אני רואה את העתיד. הכול כל כך מעורפל וחסר כיוון. אני מרגיש כאילו הגעתי לצומת דרכים לא מוכר, ובא לי לברוח לאיזה מושב בצפון ובשקט לגדל כמה עזים מבלי לחשוב על העתיד.

 

מה יכול היה לגרום לשינוי כל כך משמעותי בהרגשותיי ובמחשבות שלי? אולי אני בדיכאון? איך יוצאים ממחול השדים הזה?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

כמובן, מבלי להכיר אותך אישית, תשובתי תהיי מוגבלת למידע שמסרת. נוצר בעיני רושם שכל משמעות החיים שלך, ואולי גם של זוגתך הצטמצם להתעשרות כלכלית והפגנת עליונות כלפי חברים.

 

ברגע שמסיבות אלו או אחרות חל שיבוש בהתקדמותך, כאילו איבדת הכול: את תמיכתה של אשתך, ביטחון עצמי, אמונה ביכולות שלך.

 

כנראה אדם זקוק ליותר מאשר הצלחה כלכלית כדי להיות מאושר. בצדק אתה מחפש משהו רוחני שייתן משמעות לחיים שלך וישמור על הערך העצמי שלך ללא קשר לתהפוכות אלו או אחרות במצבך הכלכלי.

 

הפגיעה בדימוי ובערך העצמי לעיתים מלווה בסממנים של דיכאון קליני כמו חולשה, פסימיות, עצבות, הפרעות בתיאבון והפרעות בשינה.

 

במצב שנוצר רצוי לפנות לייעוץ מקצועי. פסיכיאטר שייטפל בך, שיתייחס גם לחלק הנפשי וגם לחלק הביולוגי של מצבך, יעזור לך למצוא משמעויות נוספות בחיים ולגלות מחדש את כישרונותיך וכוחותיך. אי פנייה לטיפול עלולה להביא להחלטות לא שקולות, לפירוק התא המשפחתי, ולנזק בריאותי.

 

08.12.2005

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 38857 times Last modified on ראשון, 24 נובמבר 2013 07:54
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה