שלישי, 16 יולי 2013 16:57

השפעות האקסטזי

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני סטודנט למחשבים. ב - 3 השנים האחרונות השתמשתי 4-3 פעמים באקסטזי. מאז שהתחלתי עם זה, אני סובל מירידה בזיכרון, הריכוז שלי ירוד. אני כל הזמן אפאתי ומשתדל להימנע ממגע עם אנשים.

 

 

תמיד הייתה לי יכולת גבוה במתמטיקה. היכולת הזו לא נפגעה, אבל אני נעשיתי אובססיבי, ועוסק במתמטיקה רוב שעות היום. אני רוצה להמשיך ללמוד לתואר שני רק בגלל שאני פוחד להתמודד עם מסגרת העבודה. אני פוחד ששם יעשו ממני צחוק. אני לא פונה לרופא כי אני חושב שאני אשם בכול וש"דפקתי" לעצמי את המוח.

 

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

קשה לקבוע אבחנה רק על פי המכתב, אבל אנסה לספק לך קצת מידע. אקסטזי - הוא שם יפה לסם מסוכן בשם

Methylene – dioxy - methamphetamine – MDMA

 

לסם הזה תכונות של אמפטמינים ("ספידים" בספת הרחוב) ו - LSD ביחד. זאת אומרת גם סם ממריץ וגם יוצר הזיות. בין ההזיות הפחות נעימות של ה MDMA – הם "פלשבקים" - התקפי הזיות שמופיעים חודשים ושנים אחרי נטילת הסם. חרדה קבועה או התקפי פאניקה, מצבים פסיכוטיים, מצבים פראנוידאליים ודיכאון.

 

מחקרים שנעשו במכון הלאומי האמריקאי לבריאות הנפש בקרב משתמשים כבדים (יותר מ - 200 מנות ב - 5 שנים) הוכיחו נזק ביוכימי קבוע למוח.

 

במיוחד MDMA - גורם לירידה של רמות הסרוטונין במוח. סרוטונין - הוא אחד החומרים במוח, האחראי לאיזון של מצב הרוח. אצל משתמשים כבדים MDMA גורם לירידה ביכולת החשיבה וגם לירידה בזיכרון.

 

למרות כל האמור, לא נראה לי סביר שמישהו שהשתמש ב -MDMA  (אקסטזי) 4-3 פעמים ב - 3 שנים יסבול כתוצאה מכך מהפרעות רציניות וארוכות טווח בזיכרון, ביכולת החשיבה, ביכולת הריכוז, חשדנות, קשיים בינאישיים ותופעות כפייתיות.

 

למרות שלא ניתן לשלול לגמרי את השפעת ה -MDMA, הייתי מברר גם אפשרויות נוספות להופעת הסימנים האלה אצלך. יש לברר אם קיימות סיבות גנטיות, אנדוקריניות או פסיכו סוציאליות.

 

רק אחרי בירור ייסודי על ידי פסיכיאטר, ניתן לקבוע סיבה או סיבות למצבך. האשמה העצמית יכולה להיות רק עוד סימפטום בתמונה הקלינית הכוללת. יהיה מאוד עצוב וחבל אם זה שאתה מאשים את עצמך בזה ש"דפקת לעצמך את המוח" ימנע ממך לפנות לקבלת עזרה רפואית.

 

1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 35364 times Last modified on רביעי, 04 דצמבר 2013 08:09
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה