רביעי, 03 יולי 2013 11:49

תמיד צריך להיות צודק

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בוגרת אוניברסיטה, והחבר שלי איש עסקים מצליח המבוגר ממני ב - 10 שנים. אנחנו כבר שנתיים ביחד, וחושבים על עתיד משותף. לחבר שלי הופעה מרשימה, הוא אדם חכם מאוד ובעל השכלה רחבה. הוא דובר שפות רבות, בעל דרגה גבוהה בצבא, הוא קורא הרבה, ותמיד יש לו את המידע העדכני בכל נושא מהאינטרנט והעיתונים.

 

מה שמטריד אותי הוא זה שחבר שלי תמיד חייב להיות צודק ובעל מילה אחרונה בכל נושא. זה כולל ויכוח על נושא מדיני ,פוליטי - ועד להחלטה לאיזה סרט או לאיזה מסעדה הולכים, ומה אני לובשת כולל בגדים תחתונים.

 

אנשים נופלים בקסמו מהר, אבל גם מהר מתרחקים ממנו. למעשה אין לו חברים קרובים. רוב החברים שלנו - הם חברים שלי. אני די ותרנית מטבעי, אבל לפעמים זה מאוד מתסכל אותי שאין שום דרך להסביר לו את נקודת השקפתי, גם אם אני מרגישה צודקת לגמרי. זה מביא לויכוחים שנגמרים בבכי ובתחושת השפלה שלי. האם ניתן לטפל בבעיה כזאת?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן
 

 

את מתארת בצורה מאוד מוחשית את האופי של חברך והיחסים ביניכם. מחד, הצורך להיות צודק - הוא אוניברסאלי. מי לא אוהב לנצח בויכוח? יחד עם זאת, ישנם אנשים שאצלם הצורך תמיד להיות צודק, לשלוט באחרים, להפגין את העליונות בכל, להכריח את כולם לנהוג בדרך שלהם, חוסר היכולת להתפשר או להודות בטעות - הוא קיצוני.

 

במקרים כאלה מדובר בהפרעת אישיות נרציסיסטית. אצל אנשים כאלה הצורך לשלוט, לכפות את הדעות וההשקפות שלהם, להיות הכי טובים וחכמים בכל - מכסים על תחושה פנימית של חולשה, חוסר ביטחון ושנאה עצמית.

 

הידע והחוכמה אצל אנשים האלה יכולים להיות באמת מרשימים, והם משתמשים בהם כשריון המכסה על תחושה של פגיעות וחוסר אונים.

 

קשה לתת לך עצה ספציפית איך להתנהג עם החבר שלך ואם להישאר בקשר או לסיים אותו. ישנן נשים שנמשכות לגברים עם אישיות נרציסיסטית, ויודעות באופן טבעי למתן אותם, לפתח את הקריירה שלהם, להזין את הצורך שלהם בהערצה ובהתפעלות ,להפיק תועלת מהכישרונות שלהם, וכל זאת מבלי להיפגע בעצמם מחוסר רגישותם וגמישותם.

 

נשים אחרות נמשכות לבעלי אישיות נרציסיסטית דווקא בגלל הצורך הלא מודע בסבל ובעלבונות.

 

בעלי אישיות נרציסיסטית - אם פונים לטיפול - עושים זאת רק כאשר הם נפגעים, כך שאם עדיין נשארו לך שאלות והתלבטויות בנושא הקשר שלכם, עדיף לפנות לייעוץ לבד, ולא לחכות עד שבן זוגך יחליט זאת בשבילך.

 

1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 27072 times Last modified on ראשון, 05 ינואר 2014 09:33
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה