חמישי, 27 יוני 2013 07:50

על המותר והאסור באהבה

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

החברה שלי, בת 28, נרתעת ממגע פיסי לחלוטין - כלום מלבד חיבוקים. הדבר קרה לה גם עם חבריה הקודמים. הפעמים היחידות בהם היא קימה יחסי מין היו עם אנשים אליהם לא הרגישה קשורה.

 

בתחילת הקשר היו בינינו יחסים פיסיים, ואף קיימנו יחסי מין, אשר נפסקו לאחר חודש אחד, לטענתה כיוון שהתחילה להרגיש משהו כלפי. אנחנו ביחד כחמישה חודשים, ורוצים לפתור את הבעיה. כיצד ניתן לפותרה, והאם לדעתך הטיפול יהיה ארוך?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

בני אדם נוטים להפנים מוסכמות ודעות קדומות חברתיות שונות. בדרך כלל ההפנמות הללו מתרחשות בגילאי הילדות או ההתבגרות. לרוב תהליך ההפנמה הוא לא מודע, ולנימוקים לוגיים להתנהגות כזו או אחרת קשר רופף עם הסיבות האמיתיות.

 

לא כל המוסכמות, החוקים מוסריים והדעות קדומות מופנמים בצורה שווה על ידי כל האנשים. בדרך כלל קיים קשר בין הקונפליקטים, הפחדים וההתנסויות של הפרט, לבין הנטייה שלו להפנים אמונות וחוקים כאלה או אחרים.

 

אמונות מהסוג שאתה מתאר, שמגע גופני הוא דבר מלוכלך וחסר רגש, מרחפות בשכבות אכלוסיה שונות. אותם אנשים יכולים להאמין שקשר רציני, "עם רגשות", הוא א-מיני. כפי שאמרתי אמונות אלה מתבססות על פחדים לא מודעים.

 

בבירור מעמיק בתהליך הטיפול מוצאים לעתים קרובות אצל אנשים אלה אסוציאציות פנימיות ולא מודעות בין מין ללכלוך, הפרשות, הריונות לא רצויים, מחלות מין או ניצול מיני. במקרים רבים הפחד והאיסור כל כך חזקים, שהם מצליחים לדכא לגמרי את היצר המיני הביולוגי.

 

בתרבויות שמרניות טכס הנישואין מתבצע על ידי דמות סמכותית כמו רב או כומר, שכאילו נותנים אישור לאדם החלש להנאה גופנית בגבולות המוכתבים. ההיתר הזה כאילו מוריד מהאנשים את האחריות. לא צריך להחליט לבד, לא צריך להתלבט.

 

אנשים שמעוניינים לבחור לעצמם את המותר והאסור בחיים האינטימיים ובמיניות, צריכים לעבור תהליך של שחרור רוחני. פסיכותרפיה ויעוץ פסיכוסקסואלי יכולים להיות חלק מהתהליך הזה.


1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 31052 times Last modified on שלישי, 03 דצמבר 2013 07:40
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה