שישי, 21 יוני 2013 10:09

הקשר בין שיברון לב לדיכאון

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

יש לי בת דודה צעירה בת 19. היא חיילת רגישה, מלאת חיים ואינטליגנטית. מזה כמה חודשים היא יוצאת עם בחור בן 24, הסובל מהתקפי חרדה ודיכאון. בת דודתי נקלעה למצב שבו הבחור מאוד תלוי בה. הוא חוזר ואומר לה "מזל שאת איתי, בלעדיך המצב שלי היה מדרדר", או "אם תעזבי אותי - אתאבד".

 


כולם אומרים לה שהיא צריכה לנתק את הקשר איתו, אבל היא לא עושה זאת בגלל שהיא מרחמת עליו, ופוחדת שייגרם לו נזק אם תעזוב. יש לציין שמשפחתו של הבחור אינה תומכת בו, הוא אינו מתקשר עם הוריו, והם לא כל כך מודעים למצבו. זה מביא לכך שהיא מרגישה שהיא היחידה שאכפת לה ממנו. האם צריך לשכנעה להפסיק את הקשר הזה?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

הקשר בין לב שבור, עצב ודיכאון, מוכר היטב ונזכר הן בספרות קלאסית, בספרות הפסיכולוגית, ובשירי האהבה מכל השפות ומכל התקופות. רבים מכירים את תחושות הכאב, האין-אונים וחוסר התקווה לאחר פרידות, אהבות נכזבות, נטישה על ידי אהוב או בגידה. רבים יודעים גם שהתחושות הללו חולפות עם הזמן, או עם הופעתה של אהבה חדשה.

 

הסיבה לכאב על אובדן האהבה בגיל מבוגר נעוצה בכאב של התינוק כאשר אמו נוטשת אותו לזמן מה, או לא מספקת לו את האהבה מיד, לפי הצורך והדרישה של התינוק. כאשר האם חוזרת, הכאב נעלם.

 

יש אנשים שחוו דחייה ואכזבה קשים יותר בילדותם המוקדמת. ב'תסריט' שבמוחם, אמם לא חוזרת אחרי זמן מה, והחוויה שלהם - היא של כאב ממושך הקשור לאובדן האובייקט האהוב.

 

אנשים כאלה נוטים לשחזר עוד ועוד את חוויית הדחייה על ידי כניסה למערכות יחסים חסרות סיכויים, במטרה לא מודעת לתקן את החוויה הראשונית מהילדות. אך במקום התיקון הם חווים שוב ושוב את הדחייה. אנשים אלה מגיבים בצורה קשה יותר לניתוק היחסים, והדיכאון שלהם לא חולף מעצמו ומהר.

 

את הפגיעה העמוקה מהעבר, הגורמת לדיכאון בהווה, ניתן לתקן בתהליך של פסיכותרפיה ממושכת, או לשפר במהירות יחסית על ידי טיפול תרופתי. שילוב של פסיכותרפיה וטיפול תרופתי מביא לתוצאות הכי טובות.

 

אם מתמזל מזלם של האנשים הללו והם מוצאים בן או בת הזוג שלא דוחים אותם, מערכת יחסים כזאת לאורך זמן יכולה לשפר את המבנה הנפשי שלהם, ולהפחית את נטייתם להיכנס לדיכאון.

 

כנראה לבת דודתך יש את היכולת הריפוי הזאת, והיא מממשת אותה במערכת יחסים עם בחור שסובל עכשיו, וכנראה סבל בילדות דחייה מההורים.

 

25.05.2004

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 31009 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 08:13
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה