שלישי, 18 יוני 2013 11:06

דון ז'ואן מן המושב

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

ברצוני להתייעץ אתך לגבי חבר ילדות - בחור רווק בן 45. כולם יודעים שיש לו בעיה, אבל לא יודעים כל כך מה לעשות איתה. אמרתי לו שעליו להבין מהיכן נובעת הבעיה, ואז יוכל לטפל בה בעזרתו של איש מקצוע.

 

וזו בעייתו: הבחור, במהלך כל חייו, מנהל מערכות יחסים עם כמה נשים, ובאותו זמן. אותן נשים יכולות לדעת אחת על השנייה, אבל הן לא עוזבות אותו. מדבריו אני מבינה שהוא רוצה את כל הבחורות, אך לא רוצה קשר מחייב עם אף אחת. יש לו מאגר בלתי נדלה של נשים, שרק מחכות לטלפון ממנו, והוא ממש מקצוען בלהכיר נשים חדשות.

 

עם כל זאת, הבחור גר במושב, ביחידה נפרדת בבית אמו, ולא מוכן לעזוב את הבית. אמו מכבסת את בגדיו ומכינה לו אוכל. הוא בן זקונים, איבד את אביו בגיל 10 והוא קשור קשר חזק לאימו, שגידלה אותו ואת שמונה אחיו ואחיותיו המבוגרים ממנו.

 

כיום אימו אישה מבוגרת בת 79. כל האחים שלו מסודרים ובעלי משפחות, ורק הוא נשאר דבוק לשמלת אימו. הייתי מאוד רוצה לדעת ממה נובעת בעייתו ובמה ניתן לעזור לו כדי לפתור אותה?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

כמובן שלהכיר את חברך דרך הסיפור שלך, מבלי לשמוע מה יש לו להגיד על דרך חייו, לא יאפשר לנו לעשות ניתוח מדויק של אישיותו ושל דרכו בחיים.

 

יחד עם זאת, אפשר להעלות כמה השערות: כבן זקונים במשפחה גדולה, קיבל החבר שלך על עצמו תפקיד של ילד נצחי, בן תפנוקים, או אחד שלא מתייחסים אליו ברצינות. כנראה אין זה פשוט להשתחרר מהתפקיד הזה, וצורת היחסים שלו עם נשים - בלי לקחת אחריות - נראית כמעין משחק ילדים.

 

אפשרות נוספת היא שהוא מאוד מפחד מפרידה או נטישה, וריבוי הנשים, ללא קשר ממשי עם אף אחת מהן, מרגיע את הפחד הזה. זה יכול להיות קשור לפחד לאבד את אהבתה של האם.

 

הקמת משפחה משלו אמורה להרחיק אותו מאמו, ולכן הוא נשאר בביתה שלה. לא מן הנמנע שגם לאם, שהתאלמנה בגיל צעיר, יש חלק בפיתוח התלות הזאת. לא מן הנמנע גם שהמצב נוח לאחים הגדולים – כאשר יש מי ששומר על האם הזקנה - והם מעודדים זאת בצורה מודעת יותר או מודעת פחות.

 

אני נאלץ לאכזב אותך: אנשים כמו החבר שלך בדרך כלל לא פונים לטיפול, ואם הם פונים, הם לא מתמידים בו. אחת האפשרויות היא שביום מן הימים הוא ימצא לעצמו אישה שיתאים לה לקחת על עצמה תפקיד של אימא לילד שובב.

 

12.04.2005

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 34281 times Last modified on שני, 02 דצמבר 2013 07:19
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה