שלישי, 18 יוני 2013 09:39

מזלזלת במי שאוהב אותה

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני גרושה, אם לשלוש בנות. מערכת היחסים שלי עם בעלי הייתה בנויה כך, שבעלי היה אוהב ומפנק אותי בלי הרבה דרישות מצידו. היה לי נוח לחיות כך. מרוב ביטויי אהבתו כלפי, ידעתי שלעולם לא יעזוב אותי.

 

לא נתתי לו כלום מצדי, והתייחסתי לפינוקים שלו כמובן מאליו. לא הערכתי אותו, לא נמשכתי אליו ודחיתי את החיזוריו במיטה.

 

יום אחד גיליתי שהוא בוגד בי, ושיש אישה אחרת בחייו. זה קרה כרעם ביום בהיר. לפתע הבנתי כמה כפוית טובה הייתי. האשמתי רק את עצמי. הבנתי שבכלל לא הענקתי לו אהבה שהוא היה ראוי לה.

 

אחרי שהוא עזב, הרגשתי שכל עולמי חרב, הרגשתי שאני רוצה אותו ונמשכת אליו, רוצה להחזיר את הגלגל אחורה, אבל היה כבר מאוחר- הוא לא היה מוכן לחזור. שנאתי את עצמי על כך שלא נתתי מעצמי כלום - כאשר הוא נתן לי באדיבות כזאת ובשפע.

 

הבנתי שאותו דבר קורה לי בכל הקשרים. היו לי כמה חברים, שגם הם ידעו להרעיף עלי אהבה, ואני התייחסתי אליהם בזלזול. כאשר היה נמאס להם, והם היו נפרדים ממני, מפסיקים להיות על ידי ולרשותי. אז הייתי מתחילה לחשוק בהם ולהיכנס לפאניקה. אבל כאשר היו חוזרים, שוב לא רציתי אותם.

 

למה זה קורה לי? גם אני רוצה להיות מסוגלת לתת אהבה כאשר אוהבים אותי וחושקים בי, ולא רק כאשר בורחים ממני. אני מרגישה מאוד מיוסרת מהמצב הזה, מפחדת שזה יקרה לי שוב ושוב.

 

אני שואלת את עצמי האם עד היום לא מצאתי את הגבר שידע לעשות לי את זה, או שזו אני, שלא יודעת לתת אהבה. כל זה גורם לי לתסכול עמוק. אנא, תעזור לי!

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

מדבריך אני יכול לשער שהדימוי העצמי שלך נמוך מאוד. בסתר ליבך את לא מעריכה את עצמך. הקשר בין הדימוי העצמי והיחסים הבינאישיים שבני אדם בונים הוא הדוק מאוד.

 

ההנחה הלא מודעת שלך, היא כזאת, שאם מישהו אוהב ומעריך אותך, זה סימן שהוא לא שווה, ואת מתייחסת אליו בהתאם. לתקופת מה, במקום להרגיש את עצמך נחותה, את 'מחליטה' שהגבר שאוהב אותך לא שווה.

 

לרוב, גברים לא אוהבים שמזלזלים בהם, ועוזבים. אז הרגשות האפסיות וההזדקקות חוזרים אליך כמו בומרנג.

 

כמובן, שההסבר הזה הוא חלקי בלבד. כמובן האישיות שלך מורכבת בהרבה, אך כאשר דפוסי התנהגות הרסניים חוזרים על עצמם לאורך שנים, ועם אנשים שונים, בדרך כלל מדובר בפגם באישיות.

 

המקורות של הפגמים הללו הם לרוב בתקלות שונות ביחסים עם דמויות משמעותיות בגיל הילדות. הטיפול בהפרעות אישיות - הוא בפסיכותרפיה אנליטית.

 

20.01.2006

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 36165 times Last modified on שני, 02 דצמבר 2013 07:11
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה