חמישי, 30 מאי 2013 12:29

מרגישה מושפלת

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בת 34. כושר הביטוי שלי בכתב ובעל פה מאוד מבולבל. אף פעם לא היו לי חברים, וגם עד היום אף פעם לא היה לי קשר עם גבר. מגיל 12 בביה"ס, אחר כך בתיכון, וכל הזמן מאז - הרגשתי דחויה ומושפלת על ידי הסביבה, ולכן העדפתי להיות רק עם עצמי.

 

היום בגיל כזה, כאשר לרוב האנשים משפחות וילדים גדולים, אני מבולבלת וחסרת כיוון. אני לא יודעת מה לעשות עם עצמי. אני פוחדת לצאת למקומות בילוי, למרות שאני רוצה להכיר אנשים ולמצוא מישהו כדי לבנות אתו יחסים.

 

כבר כמה שנים, או יותר נכון מגיל 27, אני בוכה בתכיפות גדולה כדי להרגיע את המועקה ואת הדיכאון שלי. אני לא מסוגלת לשתף את הורי או מישהו אחר מתוך בושה וחוסר אונים. אני לא מסוגלת לאפשר למישהו להיכנס לחיים האישיים שלי כי אני לא מסוגלת להיות תלויה באיש.

 

האם זו מחלת נפש שגורמת לפחד ולאי-ביטחון? איזה פתרון, אם בכלל, יש למצבי?

  

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

קודם כל עלי להגיד לך שאי אפשר לתאר בצורה יותר ברורה ובהירה מצב נפשי וחברתי מכפי שאת עושה זאת בשורות קצרות אלה.

 

אין ספק שגם אם לא מדובר במחלת נפש, מצבך הוא מאוד מורכב ודורש פתרון. את לא מספרת מה קרה בגיל 12 שגרם לך להרגיש דחויה ומושפלת. יכול להיות שעברת טראומה נפשית בעוצמה כזאת, שגרמה לך לשינוי באישיות שמלווה אותך מאז.

 

יכול להיות שבגיל 12 נעשית מודעת למצב שהיה קיים גם קודם. יכול להיות שבגיל 12 עברת טראומה שהחריפה את תחושות הדחייה וההשפלה שהיו לך מילדות. הפרעות כאלה באישיות ניתנות לתיקון על ידי טיפול פסיכותרפי.

 

את כותבת שמגיל 27 את גם סובלת מדיכאון. זה בהחלט יכול להיות, כי אנשים עם סוג אישיות כמו שלך נוטים לפתח דיכאון. רופא פסיכיאטר צריך לעשות הערכה קלינית, ולהחליט אם הדיכאון שלך יכול להשתפר במהלך של פסיכותרפיה בלבד, או שיש צורך בתוספת של טיפול תרופתי בנוגדי דיכאון.

 

יכול להיות שהפסיכותרפיה שלך צריכה להתייחס לאספקטים עמוקים באישיותך, אבל גם לכלול טכניקות התנהגותיות ללימוד מיומנויות חברתיות, ובהמשך טיפול מיני זוגי, או טיפול מיני בעזרת פרטנר חליפי – סרוגייט, ובהמשך אפילו שירות שידוכים.

 

רצוי שכל הטיפול ירוכז בידי מומחה אחד. ברוב המקרים הדומים לשלך, אם קיים שיתוף פעולה טוב, לעתים התוצאות אף עולות על הציפיות המוקדמות.


1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 36089 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 10:14
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה