חמישי, 30 מאי 2013 07:01

אבוד בממלכת נשים

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

 שאלה:

 

אנחנו חמש אחיות, ויש לנו אח אחד בן זקונים. אחי בן 32 נשוי+ 1. למרות שיש לו תואר של רואה חשבון, הוא עובד בתור מנהל חשבונות פשוט עם משכורת נמוכה. במשך כל חייו הוא היה חסר בטחון, מתקשה מאוד ביחסים עם הסביבה, חלש אופי ומתקשה להוציא לפועל את רצונותיו.

 

אותו דבר קרה לו גם בנישואיו - למרות שהכנסתו נמוכה, אשתו אינה מוכנה לצאת לעבודה, מאמללת אותו בחייהם האישיים, מנתקת אותו ממשפחתו, ואף מתלוננת כנגדו במשטרה לאחר כל מחלוקת רגילה ביניהם. למרות שבדרך כלל היא זאת שיוזמת את המריבה, היא מציגה זאת כתקיפה שלו. אחי לא אלים, חלש אופי, ולא מעז לומר לאשתו את דעתו כאשר הוא חושב אחרת ממנה.

 

כאמור, מצבם הכלכלי הוא קשה, והוא כבר הורחק כמה פעמים מביתו. למרות זאת הוא שב חזרה לאחר שכנועים והבטחות מצידה, כאשר תמיד העילה היא בנם המשותף. לפי היכרותנו עם אשתו, ברור לנו שגם לה יש בעיה, ושהיא מעוניינת בו כי כל פעם שהיא מתלוננת עליו, היא שולחת מכתבי ריכוך. תגובותיה של אשתו קיצוניות ומשתנות פעמים רבות. שאלתי היא איך לעזור לאחי חלש אופי.  

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

לפי מכתבך, אני יכול לשער שגם אם אחיך חלש אופי, את אישה חזקה והחלטית. זה לא פלא, שאם אחיך גדל בממלכת נשים חזקות כמוך, הוא לא פיתח יכולות לעמוד על שלו, לשמור על זכויותיו ואולי אפילו לממש את היכולות שלו.

 

לעיתים קורה שגבר כזה מוצא לו בת זוג חזקה ושתלטנית, שאיתה הוא ממשיך לחיות לפי הדפוס המוכר לו ממשפחת מוצא - כלומר שהגבר הוא חלש וכנוע והאישה - החזקה והשולטת. במקרים רבים זה עובד לא רע, והמשפחה מתפקדת לשביעות הרצון של כולם.

 

ברור שאצל אחיך זה לא כך. כולם אומללים במשפחה שלו. אני לא מוציא מכלל אפשרות שהתערבות שלכן, אחיותיו, לא תתרום, ואולי אף תזיק ליחסים שלו עם אשתו. אני מציע לך להשתמש בהשפעתך, ולשכנע את אחיך לפנות לפסיכותרפיה, ואם באמת אכפת לכם ממנו, גם לעזור לו בזה כלכלית.

 

תהליך של פסיכותרפיה יעזור לו לבנות גבולות, לחזק את בטחונו העצמי, יפנה את כוחותיו לכיוונים יצירתיים כמו למשל מציאת עבודה לפי השכלתו, דבר שישפר את מצבו הכלכלי ואת מעמדו במשפחה שלו. עם הכוחות החדשים האלה יהיה לו קל יותר לקבל החלטות בקשר להמשך נישואיו או פירוקם.


1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 36820 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 10:04
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה