רביעי, 29 מאי 2013 12:52

הקשר בין עור ונפש

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בת 61, וכבר כחצי שנה סובלת מגירוד בכל הגוף. אני יודעת שלא טוב לגרד, אבל אני לא מסוגלת להתאפק, ולכן כל הגוף שלי שרוט. הסבל הכי גדול שלי הוא בלילה, כאשר אני לא מסוגלת לישון, ובחושך מגרדת את עצמי עד זוב דם. בבוקר אני מוצאת סימני דם על הסדינים.

 

פניתי לרופא עור ועשיתי כל הבדיקות האפשריות. ניסיתי משחות שונות וכדורים, אבל שום דבר לא עזר. הרופא מזמן ממליץ לי לפנות לפסיכיאטר. אני רוצה לדעת האם יכול להיות קשר בין הגירוד ובין בעיות נפשיות והאם טיפול פסיכיאטרי יכול לעזור לי לפתור את הסיוט שלי?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

הקשר בין העור והמצב הנפשי הוא ידוע. בני אדם מחווירים, מסמיקים או מצטמררים מכעס, מבושה, מהתרגשות ומפחד. על אדם החסין לפגיעות רגשיות אומרים שיש לו עור של פיל.

 

גם פתולוגיה נפשית מתבטאת לעיתים בבעיות עור שונות. ידוע שמחלות כמו פסוריאזיס, אורטיקריה, דרמטיטיס אטופי, ונוירודרמטיטיס קשורים בדרכים שונות לנפש.

 

את לא כותבת על עצמך, לכן אספר לך על שתי נשים אותן בדקתי במחלקת עור של בית החולים. שתי הנשים היו בסביבת גילך. שתיהן סבלו מגירוד בלתי פוסק. אצל שתיהן לא נמצאה סיבה גופנית לגירוד. אצל שתיהן הגוף היה מחוסה בשריטות, והטיפולים הפיזיים לא עזרו.

 

הראשונה סיפרה לי שחייה הזוגיים היו גיהנום שנמשך על פני כל חיי הנישואין שלה. בעלה רדה בה, התעלל בה נפשית ופיזית והשפיל אותה בקביעות. בשנים האחרונות כמעט ולא דברו, חיו כמו אנשים זרים באותו בית מתוקף הרגל ובלית ברירה.

 

לאחרונה הבעל לקה באירוע מוחי, נעשה משותק ותלוי בה בכל, והיא צריכה לרחוץ אותו, לסעוד אותו, להבין מה הוא צריך כי דיבורו השתבש בגלל האירוע המוחי. תוך כדי הסיפור שלה, בכל פעם שהיא דיברה על בעלה, הייתה מתגרדת בעוצמה עד זוב דם.

 

האישה השנייה סיפרה שגידלה לבד את בנה היחיד. לפני כשנה הבן התחתן עם אישה מבוגרת ממנו בהרבה ועזב עמה את הארץ. היא הייתה מספרת את הסיפור עוד ועוד פעם, ובכל פעם מסיימת אותו במילים: "אבל לא אכפת לי!" וכל "לא אכפת לי" כזה היה מלווה בפרץ של גירוד.

 

בבדיקה יותר מעמיקה, התברר שלשתי הנשים היו סימנים נוספים של דיכאון, כמו הפרעות בשינה, בתיאבון, במצב הרוח. אצל שתי הנשים הגירוד עבר לאחר טיפול קצר בדיכאון.

 

1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 27921 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 09:19
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה