שלישי, 28 מאי 2013 07:08

דיכאון עם סיבה

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

השאלה שלי היא: האם הטיפול בדיכאון שנגרם בגלל סיבה ברורה וחד משמעית, כמו המצב הביטחוני, פיטורין מהעבודה, גירושין כואבים, וכדומה, שונה מהטיפול בדיכאון שמופיע ללא כל סיבה?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

לא כל אחד שמרגיש עצוב, מתוח או עצבני בעקבות אירוע כלשהו בחייו או בעקבות אווירה כללית במדינה, בהכרח סובל מדיכאון וזקוק לטיפול מקצועי. במצבים כאלה הזמן החולף, השינויים בחיים, תמיכה של חברים ומשפחה יכולים לשפר את המצב.

 

אבל אם אדם חווה את מצבו כקשה, חש עצבות עמוקה, חוסר אנרגיה, הפרעות בשינה, היעדר תיאבון, חוסר יכולת ליהנות מהחיים, חוסר תקווה, אשמה עמוקה, ערך עצמי ירוד ואולי אף חושב על פגיעה עצמית – הרי הוא נמצא במצב קליני קשה. מצב כזה, ואף מצבים קלים ממנו בהרבה, אכן דורשים טיפול מקצועי.

 

מחקרים וניסיון קליני מראים שמהלך מחלת הדיכאון במקרים שבהם קיימת סיבה ברורה להופעתו זהה למקרים שבהם הדיכאון מופיע ללא סיבה נראית לעין. אצל רוב האנשים שסובלים מדיכאון, זוהי מחלה כרונית עם מהלך גלי, כלומר תקופות של דיכאון יכולות להתחלף בתקופות של שיפור. אצל אחרים השינויים פחות דרסטיים, והם נמצאים במצב דיכאוני תמידי, גם אם הוא לא קשה.

 

במקרים רבים המופע הראשון של מחלת הדיכאון הוא עקב אירוע טראומטי זה או אחר, אבל הגלים הבאים מופיעים ללא סיבה, כביכול. אצל אחרים ההחמרה בדיכאון מופיעה אחרי הסתבכות בין-אישית עם מאפיינים דומים, למשל אחרי סכסוך בעבודה, הפסד כספי או סיבוך בקשר זוגי.

 

הטיפול בדיכאון קליני חייב להיות מקצועי - תרופתי ופסיכותרפי משולב. לכל מטופל יש צורך להתאים את התרופות, ולבנות פסיכותרפיה שמתאימה לאופי שלו ולסוג האירוע שגרם, או גורם בדרך כלל להופעת הדיכאון או להחמרתו.

 

ברור שהטיפול באדם שפיתח דיכאון עקב אובדן אדם קרוב באירוע טרור יהיה שונה מהטיפול במישהו שמסתבך פעם אחר פעם בכספים, או יוצר קשרים רומנטיים מועדים לכישלון, למפח נפש ולדיכאון. שינויים אישיותיים שחלים בעקבות הפסיכותרפיה מחסנים את האדם, ומרככים, או אף מונעים גלים דיכאוניים נוספים.

 

05.12.2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 34487 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 08:32
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה