ראשון, 26 מאי 2013 07:24

צעיר עם דיכאון

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

 שאלה:

 

הבן שלי בן 23. מתחילת השירות הצבאי, וגם כעת, כשנה וחצי לאחר שחרורו, אין לו שמחת חיים. אומר שהוא מרגיש זקן. ישן מעט שעות בלילה. קם תמיד עייף, עם כאבי שרירים. הוא נמנע מחיי חברה, ומסתפק רק בהתרחשויות בעבודה. בסופי שבוע הוא נשאר בבית.

 

הוא עובד בעבודה די מעניינת בשעות אחה"צ והלילה, ובמשך היום נשאר בבית. ברור לי שזהו סוג של דיכאון. שאלותיי הן: האם תרופות יכולות לשנות מצב שנמשך ארבעה שנים? האם טיפול תרופתי יכול לשנות את דרך ראיית העולם שלו?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

המצב שאת מתארת אצל בנך אכן כולל סממני דיכאון. יחד עם זאת, צריך לזכור שהמילה "דיכאון"- היא בעצם שם קוד מקצועי למצב גופני ונפשי מורכב. הסיבות לדיכאון יכולות להיות שונות ומורכבות גם הן. נטיות תורשתיות, יחד עם התרחשויות החיים מאז הגיל הרך, ובמהלך כל החיים, משפיעות על התפתחות האישיות, שבקלות יתרה מביאות אדם לפתח תסמינים קליניים של דיכאון.

 

בין ההשפעות הסביבתיות, יכולות להיות טראומות נפשיות וגופניות מתקופת הילדות, אובדן במשפחה, יחסים בין ההורים והיחס של ההורים לילד, מחלה גופנית ממושכת או ניתוח אצל הילד, מחלה במשפחה או היעדר אחד ההורים, מראה החיצוני, היחס של בני גילו והדמויות המבוגרות אליו, החל מהמטפלת, הגננת, המורה, ועד למפקדיו בצבא, חברים וממונים בעבודה.

 

יחסים, או היעדר יחסים עם בנות המין השני, בלבול בנטיות או בזהות מינית - כל אלו, במינונים שונים, ובקומבינציות שונות, יכולים ליצור השפעה על התפתחות של תסמינים של דיכאון קליני. דיכאון יכול גם להיות אחד הסימנים למחלות גופניות שונות.

 

אלו רק מעט מן האפשרויות שעשויות לגרום למצב שאת מתארת אצל בנך. על מנת לבחור בטיפול נכון לבן שלך, חשוב מאוד להתחקות אחרי הסיבות שהביאו אותו למצב שבו הוא נמצא.

 

יחד עם זאת, אם מגלים תסמינים אופייניים לדיכאון קליני, סיכוי טוב שתרופות אנטי-דיכאוניות יעזרו לו, וישפרו את המצב ללא קשר לסיבות התפתחותו. שיפור בתסמינים גופניים ונפשיים מעיקים ללא ספק יאפשר לו מבט אחר לחייו ולעולם סביבו.

 

בכל מקרה, רצוי לשלב טיפול תרופתי עם פסיכותרפיה. אין ספק שבמשך הזמן נוצרו אצלו קשיים חברתיים, אולי קשיים עם בנות המין השני או קשיים אחרים כתוצאה מהדיכאון.

 

בחור בן 23 עוד יכול, בעזרת טיפול שמותאם במיוחד לצרכיו, לפתור חלק מהסיבות שהביאו לדיכאון, לשפר את התסמינים הקליניים של הדיכאון, את הבעיות שנוצרו כתוצאה מהדיכאון, ואולי אפילו "להתחסן" במידה זו או אחרת מדיכאון בעתיד.

 

06.08.2004

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 36077 times Last modified on שני, 02 דצמבר 2013 07:42
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה