ראשון, 26 מאי 2013 07:14

האם הדיכאון יחזור?

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בחור בן 23. לפני כשנה עזבתי את הבית ועברתי לגור באילת. שם גיליתי שהחיים יכולים להיות מדהימים אם אתה יכול לעשות מה שבא לך. באילת הייתה לי חברה. אהבתי אותה מאוד, והיא הייתה הכול בשבילי.

 

כאשר חזרתי הביתה, היא נפרדה ממני. בבית החיים שלי התחילו להידרדר. עבדתי בשמירה 12 שעות בלילה לבד. התנסיתי בכל סוגי הסמים, אך תמיד הייתי בשליטה. יום אחד, תחת השפעת חשיש, היה לי התקף חרדה, ונכנס בי פחד שאני הופך להיות הומו.

 

מאותו יום החיים שלי התהפכו. החרדות השתלטו עלי. הייתי בדיכאון קשה ורציתי למות. הייתי בדיכאון גם לפני המקרה הזה, אבל הדיכאון הזה, והתקפי החרדה, היו קשים לאין ערוך. זה נמשך מספר חודשים. קראתי הרבה מאמרים על דיכאון, חרדה, הומופוביה, ומחלות נפש אחרות.

 

היום, ברוך השם, ה"סרט" חלף, ואני חזרתי פחות או יותר למסלול. אני עובד על עצמי, ומנסה להחזיר את הביטחון העצמי שהיה לי לפני שחזרתי הביתה מאילת, והלך לי לאיבוד בעקבות מה שקרה לי. אני מחזיק מעצמי בחור חכם, שיכול להגיע רחוק. קראתי הרבה, ובסופו של דבר ידעתי בדיוק מה עובר עלי.

 

אני יודע שחלק מהמשבר נגרם עקב חזרתי הביתה. ההורים שלי מבוגרים, וכל החיים סובלים מחוסר תקשורת ביניהם, מדיכאון ואבי סובל גם מפחד ממחלות. אני רוצה לדעת האם מי שיש הורים דיכאוניים, והוא עצמו סבל מדיכאון קשה והתקפי חרדה בעבר, עלול לסבול מזה בעתיד? ואם וכאשר אותו דיכאון יחזור, האם אוכל להתגבר עליו לבד, כפי שעשיתי עם הדיכאון הזה, או שבכל זאת עלי לפנות לטיפול?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

אתה באמת נשמע בחור חכם ואמיץ, וכל השאלות שלך, והסוגיות שאתה מעלה, הן ענייניות. אנסה לענות לך, ולרבים אחרים ששולחים אלי מכתבים דומים:

 

1. פרידה מאדם אהוב תמיד מלווה בעצב, ולחלק מהאנשים, בעלי רגישות מיוחדת, עלולה לגרום לדיכאון קשה.

2. אחד הסימפטומים הקלאסיים של דיכאון, הוא ירידה בערך עצמי, ועקב כך - לעג וביקורת עצמית קשים.

3. אחד הביטויים לערך עצמי נמוך יכול להיות פחד מאובדן הגבריות והפיכה ל"הומו".

4. עישון חשיש יכול להיות זרז להתקפי פאניקה ודיכאון, כפי שזה קרה לך.

5. דיכאון אצל ההורים, ויחסים עכורים בבית בהחלט מעלים את סיכוי לחלות בדיכאון.

6. דיכאון – הוא מחלה גלית, עם שיפור ספונטאני כעבור מספר חודשים. רוב הפונים לטיפול מספרים על גלים כאלה בעבר, שחלפו. הסבל שעברו אנשים אלה הוא קשה מאוד, והתחושה שלהם, כאילו התגברו על הדיכאון לבד, היא מוצדקת רק בחלקה.

7. לפי הסטטיסטיקה העולמית, ל- 50% מהאנשים שסבלו מתקופת דיכאון אחת - יהיו גלים נוספים. לאלה שעברו שניים או יותר גלים דיכאוניים - הסיכוי שהדיכאון יחזור - הוא 100%.

8. הגלים החוזרים בדרך כלל קשים, וממושכים יותר, ופרק הזמן ביניהם מתקצר.

9. פסיכותרפיה וטיפול תרופתי מונעים התקפים חוזרים.

10. אם יצאת לגמרי מההתקף הראשון, אתה כנראה לא זקוק לתרופות כעת, אבל פסיכותרפיה ומעקב פסיכיאטרי יכולים למנוע התקפים בעתיד.

11. היום קיימים טיפולים יעילים מאוד, שמקצרים את הסבל מחודשים רבים לשבועות בודדים - כך שהסבל והניסיונות "להתגבר לבד", הם מיותרים.

 

12.09.2004

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 38996 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 08:00
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה