חמישי, 23 מאי 2013 07:53

הישרדות אחרי הלידה

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

מאז שילדתי את ילדי הראשון, לפני שישה חודשים, אני לא מצליחה לחזור לעצמי. מצבי הרוח שלי משתנים משעה לשעה, אני מרגישה סחוטה, מתוסכלת, מנותקת מהעולם. אני כועסת על עצמי ועל בעלי, שלא עוזר לי מספיק. אני מתפרצת על כולם, ואפילו סיפורים מצחיקים ובדיחות מרגיזים אותי.

 

אני אוהבת את הילד שלי, ויודעת שהוא האושר שלי בחיים. אבל אחרי יום שלם של התעסקות ומשחקים איתו, אני מרגישה גמורה, וזועמת גם עליו. כאשר אני עצבנית, אני אוכלת ללא שליטה, וכבר חזרתי למשקל של סוף ההריון שלי. נשארו לי סימני מתיחה בעור הבטן והחזה, וזה משגע אותי. קשה לי לקבל החלטות ואני מתוסכלת מעצמי ומהמצב.

 

המצב החמיר לאחר שהפסקתי להניק, לפני שלושה חודשים. עוד לפני ההריון היו לי תמיד כמה ימים קשים לפני המחזור, אבל עכשיו זה קשה הרבה יותר. חשבתי שזה דיכאון אחרי לידה ושהוא יחלוף במהרה, אבל עברה כבר חצי שנה, ומצבי רק מחמיר. אני רוצה לחזור למה שהייתי. מה עלי לעשות?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

לידה יכולה להיות זעזוע רציני בחייה של אישה צעירה. בחברה המודרנית, כאשר הזוג הצעיר מבודד לעתים מהמשפחה המורחבת, האב עסוק בעבודתו, והאם אמורה להתמודד לבד עם העומס הכבד של הנקה ביום ובלילה, עבודות הבית והטיפול בתינוק.

 

לנשים צעירות רבות עומס זה יכול להיות יותר ממה שהן מסוגלות לשאת, גם באופן כללי, וספציפית בסמוך לשינויים הפיזיולוגיים והורמונליים הדרסטיים המתרחשים בגופן בעת ההיריון ואחרי הלידה.

 

לא ניתן לאבחן את מצבך רק על סמך מכתבך, מדויק ומפורט ככל שיהיה. הצעד הראשון שאת חייבת לעשות, הוא לפנות לרופא המשפחה שלך. לאחר מכן, או במקביל, עליך להתייעץ עם רופא נשים. היות ורוב תלונותיך נסובות סביב מצבך הנפשי, עליך להתייעץ גם עם פסיכיאטר.

 

עצבות או דיכאון קל הן תופעות נפוצות אחרי לידה, ומופיעות אצל 65-50% מהנשים. מצב זה מתאפיין בשינויים מהירים במצב הרוח, בבכי פתאומי, עצבנות ורגזנות יתר. תופעות אלו חולפות מעצמן תוך שבועות ספורים, ואינן דורשות התערבות רפואית.

 

בערך 7% מהנשים מפתחות דיכאון קליני לאחר הלידה. מצב זה מסוכן - גם לאישה וגם לתינוק. הסכנה היא גם מיידית, וגם בעלת השפעה על התפתחותו העתידית של הילד. במצב כזה נדרשת התערבות פסיכיאטרית. עזרה של המשפחה ושל חברות קרובות חשובה מאוד - גם על מנת לשחרר את האם לכמה שעות מנוחה ושינה, וגם על מנת לאפשר לה לגשת לרופאים ולטפל בעצמה.

 

29.11.2004

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

 

Read 39034 times Last modified on שני, 02 דצמבר 2013 07:28
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה