חמישי, 23 מאי 2013 07:35

אהבה כואבת

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בן 28. היו לי בעבר מספר קשרים רציניים. לפני שלושה חודשים הכרתי בחורה מיוחדת, ואני מאוד נמשך אליה. בחודש האחרון אני חש חרדה, לחץ וספקות קשים בקשר אליה. בניסיון להבין את עצמי, הגעתי למבוי סתום: ההיגיון אומר להישאר אתה, כי זו הבחורה שתמיד חיפשתי, אבל הרגש עוצר אותי.

 

אני מחפש בכוח דברים שליליים באופי שלה ובחיצוניותה. אני מתוסכל ועצוב מהמצב, כי ממנה אני מקבל רק תמיכה ואהבה. כל התהליך הזה מלווה במאבקים פנימיים, שעוצמתם הולכת וגדלה. אני מכריח את עצמי להתאהב בה עוד יותר חזק, מפני שאני מרגיש שהייתי צריך לתת לה הרבה יותר.

 

אני רוצה להבין - מדוע אני דוחה בחורה שאני כל כך אוהב, ושאליה אני כל כך נמשך, ובאותו זמן חרד מלאבד אותה? חשוב לציין שהיו לי קונפליקטים דומים בקשרים הקודמים שלי, ואני יודע כמעט בוודאות שזה יקרה לי עם כל בחורה שאני אכיר בעתיד.

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

ממכתבך ניתן לראות שעשית עבודה רצינית עם עצמך. התובנה, שהספקות והחרדות הם שלך, ולא נובעים מהתנהגות כזו או אחרת של חברתך, חשובה מאוד להתחלת תהליך השינוי. חשוב מאוד שזיהית שאותם רגשות וספקות היו לך גם במערכות היחסים הקודמות, ובעיקר חשובה הצפייה קדימה, שהם יחזרו גם בכל קשר חדש.

 

חזרה על אותו תסריט במערכות יחסים שונות מצביעה על קונפליקטים פנימיים לא פתורים. הקונפליקטים הללו, והבעיות ביחסים הבין-אישיים שהם יוצרים, הם בדרך כלל לא מודעים, ולא ניתנים לשינוי על ידי כוח הרצון או חשיבה הגיונית.

 

דפוסים נפשיים קבועים נוצרים מהאינטראקציה של ילד עם דמויות משמעותיות בחייו, ומהיחסים שבין הדמויות הללו לבין עצמן. מערכות יחסים אלה עוברות הפנמה אל תוך נפשו של הילד, ומשפיעות על התפתחות תפיסת העולם שלו.

 

לדוגמה: ילד שהוריו שיקרו לו או אחד לשני, יחשוד באמינותם של הסובבים אותו בחייו הבוגרים. אכזבה מנאמנותה של אמו של ילד לילד עצמו, לאביו או להוריה שלה עשויים ליצור חוסר אמון בכל דמות קרובה בעתיד.

 

אלו דוגמאות פשוטות. בחיים האמיתיים זה הרבה יותר מורכב. אפילו בחירת אובייקט אהבה תלויה בתסריט הפנימי. כך, יכול להיות, שמי שמפחד מדחייה, בוחר לעצמו בני זוג שבסופו של דבר דווקא ידחו אותו. מי שחושש מבגידה, בצורה לא מודעת, עשוי לשוב ולמצוא לעצמו בני זוג בוגדניים.

 

רק בתהליך של פסיכותרפיה מעמיקה ניתן להתחקות אחר התבניות והתסריטים האישיים שלך, ואז לעבוד על שינוי פנימי. בעקבות השינוי הפנימי משתנים גם היחסים הבין-אישיים, ועמם ההרגשה הכללית.

 

03.01.2005

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

 

Read 40853 times Last modified on חמישי, 28 נובמבר 2013 06:57
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה