שלישי, 21 מאי 2013 13:31

חרדת טיסה

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בת 45, ובשנתיים האחרונות התפתחה אצלי חרדת טיסה. בפעם האחרונה זה הגיע לכך שירדתי מהמטוס ממש לפני ההמראה. משפחתי טסה לנופש בלעדיי. זה היה כל כך מביך, כי השמועה על מה שקרה התפשטה כמו אש בשדה קוצים.

 

נוצר עלי לחץ חברתי ומשפחתי כבד. כולם מצפים ממני שאיהנה מהחיים, ולא אעשה בושות לבעלי ולמשפחה. אפילו הילדים שלי כועסים עלי, שאני לא כמו כל האימהות. בעלי דורש שאקח את עצמי בידיים.

 

אני בעצמי לא מוצאת כל היגיון בפחד הזה. בעבר טסתי 14 פעמים. הפחד שלי התעצם מטיסה לטיסה. המוזר הוא שהקטע הכי קשה בשבילי, הוא הדרך לשדה התעופה וממנו. מופיע אצלי לחץ בחזה, אני מתקשה לנשום, והלב שלי פועם במהירות. אני רוצה לפטור את הבעיה שלי, אבל אני לא מוכנה להיכנס לטיפול ארוך ומייגע. שאלתי היא: האם אפשר לעזור לי בהיפנוזה?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן


את מתארת מצב שמתאים להגדרה של פוביית טיסה. פוביה זו מצטרפת לרשימה ארוכה של פוביות אחרות, שהן ביטויים להפרעת – חרדה - Anxiety Disorder - בדרך כלל אנשים סובלים מכמה פוביות בו-זמנית.

 

זה אומר שהם נכנסים למצב חרדה או אפילו פאניקה - Panic Attack בכל פעם שהם מוצאים את עצמם מול הגורם המאיים. האיום הוא בדרך כלל לא הגיוני, כמו הפוביה שאת מתארת.

 

אנשים שסובלים מפוביית טיסה, בדרך כלל פוחדים גם ממקומות סגורים אחרים: אוטובוס, רכבת, מעלית, אולם קולנוע, בנק, סופרמרקט, אולמי אירועים וכדומה. בדרך כלל הפוביה מתחילה בהתקף פאניקה. הסבל בזמן ההתקף הוא כל כך קשה שאחריו אותו אדם מתחיל להימנע מלשים את עצמו במקום דומה ובמצב דומה.

 

עם הזמן הפוביה מתרחבת גם למצבים אחרים, דומים ולא דומים. האנשים הסובלים מודעים לחוסר ההיגיון של תגובתם למצבים יום-יומיים, אך לא מסוגלים להתמודד עם זה לבד. במקרים בודדים, או בתחילתה של המחלה, אדם יכול לסבול מפוביה אחת מסוימת. למצב הזה קורים פוביה פשוטה - Simple Phobia

 

אני לא יודע איזה טיפול יהיה עבורך ארוך ומייגע, ואיך את מתארת לעצמך טיפול בהיפנוזה. לפעמים אנשים חושבים שהם באים לרופא עם בעיות, הרופא "עושה להם היפנוזה" והם יוצאים מהחדר ללא בעיות אחרי טיפול אחד.

 

בדרך כלל זה לא כך. הטיפול המהיר והיעיל ביותר בפוביות - כולל פוביית טיסה - היא חשיפה הדרגתית של הסובל לגורם החרדה. במקרה שלך - כל דבר הקשור לטיסה.

 

בתהליך זה השימוש בטכניקות היפנוטיות יכול להיות מאוד יעיל. בעזרת היפנוזה ניתן למתן את התופעות הגופניות שמלוות את התקף החרדה. בחלק מהמקרים יש צורך גם בטיפול תרופתי.

 

26.08.2005

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 41584 times Last modified on רביעי, 04 דצמבר 2013 06:31
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה