שני, 20 מאי 2013 12:18

למה אני מקנאה?

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בת 24. יש לי חבר כבר שלושה חודשים. אני מאוד אוהבת אותו, ויודעת שגם הוא אוהב אותי. הבעיה היא שאני מאוד מקנאה לו. בכל פעם שהוא מדבר עם בחורות, אני מרגישה שהחום בגופי עולה, ואני מתקשה לנשום בצורה סדירה. אני מרגישה שהדופק שלי משתנה, ואני בקושי עוצרת את עצמי מלבכות.

 

אני יודעת שהבעיה נובעת מחוסר הביטחון שלי. לרוב אני מרגישה שאני לא מעניינת, ושאין לי מה לחדש לו. הקשר שלנו מאוד חשוב לי, ואני כל הזמן מפחדת שזה ייגמר.

 

אני מתביישת לדבר איתו על הבעיה שלי ולספר לו שזה מפריע לי ברמות כאלה, שזה פשוט גורם לי לחוסר שקט נפשי. הוא מנחש שיש לי בעיה, ואומר לי לפעמים שאני צריכה טיפול. אני לא יודעת מה לעשות. אני חושבת על זה כל יום, כל היום, וזה מתסכל אותי נורא. עזור לי בבקשה!

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

אין ספק שהקנאה שלך מפריעה להרגשתך האישית, גורמת לך לסבל גופני, ופוגעת בקשר שלך עם חברך. למרות שאת מבינה שהקנאה שלך אינה הגיונית, ויודעת שהחבר שלך אוהב אותך, רגשותיך וגופך אינם נשמעים להיגיון. הסיבה לכך היא שהרגשות שאת מתארת מגיעים מהרבדים העמוקים ביותר של הנפש.

 

תארי לך שבסיפורך, במקום לכתוב על בחורה בת 24 ועל חברה, נכתוב על 'תינוקת' ועל 'אימא': הסיפור עדיין יישאר אותנטי, ואולי יהיה אף ברור יותר.

 

איני כותב זאת כדי להעליב אותך, חס וחלילה, ולכנות אותך ילדותית. אני מנסה להמחיש את המקורות האפשריים של תחושותיך: כאשר אם עוזבת את התינוקת לזמן מה, התינוקת בוכה, מאדימה, ליבה פועם חזק, ולבכייה צליל של קטסטרופה של ילדה שננטשה.

 

אם אין תקלות בהתפתחות, והקשר בין האם לתינוקת תקין, האם חוזרת, מחבקת את התינוקת, נותנת לה את שד או בקבוק, והתינוקת נרגעת. בהדרגה התינוקת לומדת מכך שאמה לא עוזבת, אלא תמיד חוזרת. זהו הבסיס לתחושת הביטחון והערך העצמי.

 

אם מסיבה כלשהי חלה תקלה בקשר בין האם והתינוקת: למשל, האם מבוששת לבוא, חולה, מדוכאת, חזרה לעבודה והשאירה את התינוקת בידיים זרות ולא נאמנות - התינוקת מתפתחת עם רגשות של חוסר ערך עצמי, חוסר ביטחון בכך שהיא אהובה.

 

סביר להניח שהתינוקת הזו תתפתח לילדה, לנערה, ולאישה פגיעה, חסרת ביטחון ובעלת ערך עצמי נמוך.

 

התכונות הללו בולטות במיוחד בקשר עם אדם אהוב – במקרה שלך, חבר. כמובן שכל התיאור הזה מאוד סכמטי, ולא חייב להיות מדויק. הטיפול היעיל והמקובל בבעיות שנובעות ממקורות כה עמוקים - הוא פסיכותרפיה אנליטית.

 

08.01.2006

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 40965 times Last modified on ראשון, 24 נובמבר 2013 07:53
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה