שני, 20 מאי 2013 12:09

למה אני לא מאושרת?

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בת 22. בכמה חודשים האחרונים אני חשה חוסר שקט, לא ישנה בלילות, לא אוכלת, כל הזמן מוטרדת. הסיבות לכך הן מגוונות. אמי ואני מאז ומעולם היינו כחתול ועכבר. היא תמיד הייתה יכולה 'להפיל' אותי במילה אחת, וכמה דקות לאחר מכן לרומם אותי.

 

בכל פעם שאנו רבות, היא אומרת לי לעוף מהבית, ואכן זה קרה כמה פעמים. לפני חצי שנה גרתי מחוץ לבית בדיוק בגלל ריב כזה. חזרתי הביתה בגלל הלימודים ומסיבות כלכליות.

 

במקביל יש לי בעיה עם החבר שלי. הוא האדם הכי מושלם שהכרתי בחיי, אבל אני לא מרגישה שלמה עם הקשר הזה. כאשר הוא נסע לחצי שנה לטיול בחו"ל, סבלתי נורא, כתבתי לו כל יום עשרה מיילים, התקשרתי אם הוא לא ענה מיד. הוא קיצר את הטיול כדי להגיע ליומולדת שלי.

 

הכול אמור להיות טוב, אבל התחושות שלי לא טובות. אני חיה בפחד שייעלם שוב, שיעזוב, שהוא לא אוהב אותי מספיק.

 

כשאני לבד, אני מרגישה ממש רע. רק כאשר אני איתו, אני נרגעת. אני לא ישנה טוב בלילה, סובלת מבחילות וכאבי ראש, לא בא לי לקום מהמיטה, כל הזמן אני מזיזה את הרגל בעצבנות, לא יכולה להתרכז ומתפרצת בקלות. יש רגעים שכל מה שבא לי זה לבכות.

 

שום דבר לא עושה לי טוב, לא בא לי לראות אף אחד. המגורים בבית לחוצים ומעיקים, אך העזיבה עכשיו היא בלתי אפשרית מבחינתי. נמאס לי לשחק כאילו הכול בסדר. למה אני לא יכולה להיות מאושרת כמו כולם?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

הקשר בין ילד לאמו מתחיל מרגע הלידה, ואף לפני כן, בתקופת ההריון. הקשר הזה מכונן את אבני היסוד של אישיותו המתפתחת. הוא לא רק מהווה דגם לכל מערכות היחסים של אותו אדם בעתיד, אלא גם בונה מבנים ביולוגיים ופסיכולוגיים המגנים עליו מחרדות ומדיכאון - גם במצבים של סכנה ותסכול הבלתי נמנעים במהלך החיים.

 

אם אישיותה של האם פגועה עקב ליקויים בקשר שלה עם אמה, או עקב אירועים טראומתיים אחרים בחייה, היא לא תהיה מסוגלת ליצור קשר רגשי יציב ומגן עם הבת שלה.

 

כתוצאה מכך חוויות של נטישה ילוו את הבת כל חייה. היא תיפגע ותסבול מחרדות ודיכאונות, גם כאשר פוגעים בה באמת, וגם כאשר רק נדמה לה. היא אפילו עשויה לתרום בהתנהגותה לכך שחברים או חברות ינטשו אותה באמת.

 

טיפול תרופתי מרפא מהר את הסימפטומים הגופניים והנפשיים של החרדה והדיכאון, אך על מנת להפחית את פגיעותה של הנפש מפני מצבים כאלה בעתיד דרושה פסיכותרפיה מעמיקה.

 

10.02.2006

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 41036 times Last modified on ראשון, 24 נובמבר 2013 07:51
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה