שני, 20 מאי 2013 11:45

על הקשר בין ערך עצמי וקנאה

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בת 28, ומרגישה את עצמי חסרת ביטחון וחסרת ערך. אני נפגעת בקלות מכל דבר. כולם מסביב אומרים שאני יפה, אבל אני לא מרגישה כך. הייתה לי ילדות קשה. ההורים רבו ביניהם כל הזמן. לא שמעתי מהם מילה טובה בחיים, רק ביקורת, אזהרות והפחדות. אמי לימדה אותי לא לסמוך על גברים, כי כולם בוגדניים ונצלנים.

 

כנראה כל זה השפיע עלי לא טוב. לפני שנתיים התחתנתי. אני מאוד אוהבת את בעלי, אבל לא מרגישה מאושרת. אני כל הזמן בונה לעצמי תרחישים שליליים. בעלי אדם לגמרי שונה ממני: הוא תמיד שמח, חברותי, יוצר בקלות קשר עם אנשים.

 

הוא גבר נאה, ובעבודה תמיד מסתובבות סביבו נשים צעירות ויפות. הוא מלא ביטחון עצמי, ואין לו שום בעיה לחבק או לנשק אישה בצורה חברית, אפילו בנוכחותי. אני מתפוצצת מקנאה, אך משתדלת להסתיר זאת.

 

כרגע אני בחופשת לידה, וכל הזמן מכניסה לעצמי מחשבות שבעלי לא אוהב אותי, שאני כבר לא מושכת אותו, שהוא קרוב לוודאי כבר בוגד בי. כהוכחה: הוא כל הזמן מסתכל בטלוויזיה ובאינטרנט על נשים, ולא מסתיר שהן יפות ומושכות.

 

לאחרונה הוא בא אלי עם רעיון לצרף אלינו למיטה עוד בחורה או זוג. אני פוחדת לאבד אותו. הוא אומר לי כל הזמן שהוא אוהב אותי ושאינו בוגד בי. אני לא יודעת מה לעשות עם המחשבות שלי, ואיך להגיב על התנהגותו של בעלי ועל הצעותיו.

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

אני חושב שאת צודקת כאשר את מקשרת את החוסר ביטחון שלך כיום עם החוויות שעברת בבית הוריך. האווירה בבית, היחסים בין ההורים, ההתייחסות של ההורים לילד מרגע לידתו (ואפילו לפני), משפיעות מאוד על מבנה האישיות שלו, ובמיוחד על רגשות ערך עצמי, ביטחון עצמי, דימוי גוף.

 

תכונות אלה משפיעות אחר כך על היחס של האדם לסובבים אותו, על יכולתו לשרוד במצבים בינאישיים מורכבים, על תחושת המקום והמעמד שלו בחברת מתבגרים ואחר כך מבוגרים - ואפילו על בחירת בן זוג.

 

תחושות שליליות לגבי דימוי הגוף, הערך העצמי, וחששות מן העתיד יכולים להחמיר אחרי לידה, ואפילו להגיע למצב של דיכאון קליני. אני ממליץ לך להיבדק אצל פסיכיאטר כדי לשלול או לאשר קיום של דיכאון אחרי לידה, ובמקרה הצורך לקבל טיפול תרופתי.

 

בכל מקרה, גם אם אין צורך בטיפול תרופתי, את צריכה להתחיל בתהליך של פסיכותרפיה על מנת לחזק את הדימוי העצמי. חילופי זוגות ומין קבוצתי יכולים להזיק לאנשים בעלי ערך עצמי נמוך. הם יכולים גם להחמיר תחושות קיימות של חוסר אמון וקינאה בין בני הזוג.

 

17.04.2006

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 40583 times Last modified on ראשון, 24 נובמבר 2013 07:46
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה