שלישי, 16 יולי 2013 17:06

גמילה מעישון

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני ואשתי החלטנו להפסיק לעשן. ניסינו לעשות את זה לבד ונכשלנו כמה פעמים. האם עישון - זה בעיה נפשית ודרוש טיפול מקצועי כדי להשתלט עליה?

 

תשובה:

 

לפי הסטטיסטיקה כ 10 אנשים מתים בישראל מדי יום בטרם עת מנזקי העישון. למרות זאת כ- 25% של האוכלוסייה ממשיכים לעשן .התמכרות לעישון סיגריות היא אחת ההתמכרויות הקשות ביותר .יותר מהתמכרות להרואין ולקוקאין.

 

למרות שפרסום בנושא נזקי עישון משפיע במידת מה על מודעות האנשים ומונע הצטרפות של אחוז מסוים של הצעירים למעגל המעשנים, אבל הלחץ החברתי והזדהות עם הקבוצה, כמו למשל, בצבא או במסיבות סוף שבוע ,הוא חזק הרבה יותר.

 

ספק גדול אם המידע על נזקי העישון ללא עזרה מקצועית יכול לעזור לאלה שכבר מעשנים. שילוב של טיפול פסיכולוגי - התנהגותי ומדבקות של ניקוטין מצליחים ב 30% מהמקרים. מדבקות לבד או טיפול התנהגותי לבד מצליחים ב20% מהמקרים. מדבקות של פלצבו (חומר ניטראלי) ב10%.

 

לאחרונה הוכר שימוש בתרופה נוגדת דיכאון בשם Zyban לטיפול משולב בהתמכרות לעישון. מעכשיו ניתן להסיג את התרופה גם בארץ. יש להניח שהשילוב בין טיפול ב Zyban - עם טיפול התנהגותי ומדבקות יהיה יעיל מהטיפולים שהיו זמינים עד עכשיו .

 

למרות שהתמכרות לניקוטין כלולה ברשימה של הפרעות נפשיות ,אף גורם ממלכתי בארץ לא מממן טיפול גמילה מעישון.

 

נתון חשוב נוסף - הוא הקשר בין מחלות והפרעות נפשיות ועישון. כך למשל:סטטיסטית בין אלה שמנסים להיגמל 45% של נשים ו25% של גברים היו בדיכאון קליני. 25% נוספים של גברים ונשים סבלו משתיית אלכוהול מופרזת, השמנת יתר או התמכרויות אחרות.

 

בעיה נוספת, לא פחות רצינית היא - שניסיון גמילה מעישון יכול להחמיר סימפטומים פסיכיאטריים. כך אחוז לא מבוטל של אלה שמנסים להיגמל ללא פיקוח גולשים למצבים של דיכאון קליני מלווה בחרדה.

 

ולסיכום: היות וגמילה מעישון דורשת שילוב של טיפול תרופתי אנטידיכאוני עם מיומנות בפסיכותרפיה התנהגותית ופיקוח על המצב הנפשי של הנגמל, סביר שהטיפול יהיה מרוכז בידיים של פסיכיאטר שבקיא בכל התחומים האלה.


1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

 

Read 31035 times Last modified on רביעי, 04 דצמבר 2013 06:57
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה