חמישי, 11 יולי 2013 13:20

אוהבת את המטפל

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בת 36, גרושה ואם לשני ילדים. כבר שנה אני נמצאת בטיפול פסיכותרפי. המטפל שלי הוא גבר נאה בסביבות הגיל שלי. גם הוא גרוש עם שני ילדים. התחלתי בטיפול בגלל דיכאונות וחרדות שהיו לי בזמן הגירושין שלי ובעקבותיהם.

 

נודע לי שלבעלי יש אישה אחרת, ואז החלטתי לחתוך. היום כתוצאה מהטיפול אני מרגישה הרבה יותר טוב. מה שקרה הוא שהתאהבתי במטפל שלי. אני מדמיינת אותנו ביחד, חושבת איך להכיר בין הילדים שלנו, שאגב לומדים באותו בית ספר.

 

בחודשיים האחרונים יש לי כל הזמן פנטזיות אירוטיות על המטפל שלי. אני לא יודעת מה לעשות. מצד אחד אני יודעת שזה לא טוב להפוך יחסים טיפוליים ליחסים אינטימיים, אבל הרגש שלי אומר שהיינו יכולים להיות זוג מושלם.

 

אני לא אומרת לו שום דבר על הפנטזיות שלי. מה היית ממליץ לי לעשות? האם זה ריאלי לחשוב שהמטפל יהיה הבן זוג שלי, או פשוט לרדת מכל העיניים?

 

תשובה:

 

הרגש שלך כלפי המטפל שלך הוא ריאלי מאוד. בכל מערכות היחסים בין בני אדם מתעוררים רגשות שונים. אלה יכולות להיות רגשות חיבה, אהבה, משיכה מינית, אבל גם יכולות להתעורר תחושות כעס, חשדנות, שנאה.

 

מערכת מטפל-מטופל לא שונה. שני הצדדים יכולים לחוש רגשות עזים מכל הסוגים זה כלפי זה. לפעמים הרגשות מתחלפים מאהבה לשנאה ולהיפך. לפעמים זה קורה כבר בפגישה הראשונה, לפעמים זה מתפתח במהלך חודשים ושנים של טיפול.

 

בדיקה מדוקדקת של הרגשות שמתעוררים במהלך הטיפול מאפשרת למטופל להכיר לעומק את עולמו הפנימי ולהגיע לשליטה טובה יותר על רגשותיו ועל חייו. פעולה אוטומטית, ללא בדיקת הרגשות שעולים בטיפול מביאה את המטופל לאותו מקום ולאותן בעיות שבגללן הוא הגיע לטיפול.

 

כדי להמחיש אספר על אישה שאיתה כל הדפוסים של הרגשות שאפיינו את חייה הופנו כלפי המטפל כבר בפגישה השנייה.

 

בפגישה הראשונה היא סיפרה שהיא סובלת מבעיות רפואיות רבות - דפיקות לב ,כאבי בטן. היא עברה הרבה בדיקות פולשניות יותר או פחות אך לא נמצאה אצלה סיבה רפואית לסבלה.

 

היא סיפרה שהוריה קיפחו אותה כל החיים, וגם את הירושה שלהם השאירו בצורה שמקפחת אותה. היא נמצאת במשפטים עם האחים שלה, וחייה עם בעלה עגומים למדי. גם הילדים שלה לא בסדר, והם לא מדברים איתה.

 

קבענו פגישה נוספת. חצי שעה לפני הפגישה השנייה היא התקשרה אלי ואמרה שעזרתי לה מאוד, שהיא מרגישה יותר טוב, ולא זקוקה יותר לטיפול ולכן לא תגיע. הייתי בעיצומו של טיפול אחר, לכן יכולתי רק להגיד לה שאני שמח שהיא מרגישה טוב, אבל לא אוכל לדבר איתה בטלפון ומחכה לה בשעה שלה. ידעתי שהיא גרה במרחק של 10 דקות הליכה מהמרפאה שלי.

 

כל השעה שלה חיכיתי לה. הגיע זמן של המטופל הבא, ואז אני שומע צלצול בדלת. אני פותח את הדלת והיא נכנסת לחדר יחד עם המטופל שהגיע בדיוק בזמן שלו. ביקשתי ממנה סליחה, ואמרתי לה שלא אוכל לקבל אותה היום, ונצטרך לקבוע פגישה אחרת. אז היא התפרצה עלי: "מה? אתה לא מקבל אותי, הרי אמרת לי לבוא! עכשיו יש לי דפיקות לב .אתה עשית לי אותם"!

 

כמובן - זו דוגמה קיצונית, אבל היא ממחישה מה קורה כאשר במקום לדבר על הרגשות, פשוט פועלים לפיהם. במקרה הזה, אישה שרגילה לקיפוח, דחייה והשפלה, פשוט יצרה את המצב שבו הרגישה דחויה, מקופחת ומושפלת.

 

יכול להיות שאם לא תדברי עם המטפל שלך על הרגשות שלך, היחסים שלכם יגיעו למשבר, ואז כמו בגירושין שלך, תרגישי חרדה ומדוכאת.

 

1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 28873 times Last modified on רביעי, 04 דצמבר 2013 06:51
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה