רביעי, 29 מאי 2013 13:05

זעם על בגידת האב

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בן 18 ויש לי חברה שאני מאוד אוהב. לאחרונה קורים לה דברים מוזרים, שגורמים לי להרבה סבל. פתאום היא התחילה לספר לי שהיא מתגעגעת לחבר לשעבר שלה. בפעם אחרת היא אומרת שאולי היא כבר לא אוהבת אותי יותר, או שהיא התאהבה באבא של החברה שלה. בזמן שאנחנו מקיימים יחסי מין, היא אומרת לי שהיא חושבת על בנים אחרים.

 

הכל התחיל אחרי שהיא יום אחד היא חזרה הביתה מבלי שהוריה ישימו לב, ושמעה ריב ביניהם. התברר שאביה בגד באמה עם בחורה צעירה, כמעט בת גילה, וכאשר אמה גילתה זאת, הוא החליט לעזוב את הבית.

 

אני חושב שחברתי עברה מין טראומה. היא לא מודה בכך, ומתעצבנת כאשר אני מתחיל לדבר על זה. האם אתה יכול להסביר לי מה עובר עליה, ואיך אני יכול לעזור לה?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

קודם כל אני חושב שאתה בחור מאוד רגיש וחכם. אתה מקשר את השינוי ההחד שחל אצל חברתך לגילוי שלה על בגידת אביה ולפירוד בין הוריה בעקבות כך, וכנראה במידה רבה של צדק.

 

דמויות שני ההורים מהוות מרכיב מרכזי בעולמם הפנימי של כל בני אדם. לילדים ולמתבגרים, שעולמם הפנימי נמצא בבנייה ובהתגבשות, היחסים עם ההורים, היחסים בין ההורים והתנהגותם והתנהלותם של ההורים בעולם ובחברה חשובים ביותר.

 

סכסוך בין ההורים, בגידה של אחד ההורים בשני, עזיבה של אחד ההורים - כמוהם כסכסוך, בגידה או אבדן של חלקי נפשו של המתבגר עצמו. קרוב לוודאי שנפשה של חברתך מוצפת רגשי זעם, בילבול, דיכאון, קנאה וצורך בנקמה. ללא ספק, היא מרגישה נעזבת על ידי אביה, ואולי מכך נובעת התאהבותה באביה של חברתה, שאולי בצורה לא מודעת מהווה לה תחליף לאב שעזב.

 

הדוגמה של אמה שנבגדה ונעזבה יכולה לגרום לה לפחד לאהוב ולהיקשר לגבר אחד, ולכן כצעד הגנתי, היא מנסה להינתק ממך רגשית ולפזר את אהבתה בין כמה גברים. ייתכן מאוד שהדחף לבגוד בך נובע מהצורך שלה לשלוט בגורלה, ובמקום להיות נבגדת כמו אמה, היא מנסה להיות זו שבוגדת או מסוגלת לבגוד.

 

סערת נפש כזאת יכולה להיות זמנית, ולחלוף לבד, או בעזרת אנשי בריאות הנפש, אבל בכל מקרה נשאר רישום עמוק וטראגי בעולמה הפנימי, שיכול להשפיע על כל יחסיה הבינאישיים בעתיד.

 

עכשיו כשאתה מבין טוב יותר את העובר עליה, אתה תוכל להחליט אם לעמוד לצדה למרות הכאב והסבל שנגרמים לך, או למלט את נפשך מעין הסערה, כל עוד לא מאוחר מדי.

 

1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

 

Read 30124 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 09:22
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה