שני, 27 מאי 2013 09:41

נזק פנימי ונזק חיצוני

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בת 22. יש לי בעיה נפשית, ואני לא מסוגלת לעזור לעצמי. אני מודעת לבעיות שלי, אך לאט, לאט אני מתפוררת.

 

הייתה לי ילדות מאוד קשה, היו לי הרבה ירידות, עליות ונפילות. עד עכשיו הצלחתי לעלות מהירידות שלי בכוחות עצמי. בזכות עליה כזאת אני מסוגלת עכשיו לשבת ולכתוב לך. עשיתי דברים שעד היום אני משלמת עליהם מחיר כבד. רוב הדברים הרעים והמסוכנים שעשיתי, עשיתי לא באשמתי.

 

הדבר שהכי מפריע לי היום, הוא שאני תולשת את שערותיי. אין לי ריסים כבר 5 שנים. אין לי כמעט שיער על הראש, אין לי גבות, ואין לי כמעט שום שערה על הגוף. אני סובלת מזה מאוד וקשה לי לחיות כך.

 

יחד עם זה, יש לי המון כוחות ואני עוזרת להמון אנשים. אני חושבת שלהקשיב ולתת תמיכה נכונה, אהבה, אלה הדברים הכי חשובים שאדם בעצם צריך, ואני יודעת לתת זאת הכי טוב, אולי מפני שאני מעולם לא קיבלתי זאת מאיש. אולי זאת הסיבה לכך שהגעתי למצב שבו אני נמצאת היום. בוודאי יש סיבות נוספות, אבל הן אינם חשובות כרגע.

 

מה שקורה בפועל הוא שכולם חושבים שאני מושלמת, כי אני צוחקת, אוהבת, לא כועסת ומסוגלת לעשות הכול למען הזולת. אבל בעיני עצמי אני אפס. אחת שלא מסוגלת לעצור את עצמי מפעולות שונות של הרס עצמי.

 

חיצונית - אני כולי מסכה, כולי איפור. כבר כמה שנים לא הייתי במקום שיש בו מים, כמו ים, בריכה ועוד. לטיולים אני לא הולכת, מפני שכל האיפור שלי נוזל בשמש.

 

 

כולם חושבים אותי ליפה, אבל בשבילי כל בוקר להתחיל לכסות את עצמי, זה ממש סיוט, וכל לילה לראות איך כל זה נהרס, זה עוד יותר קשה וכואב. לא מספיק שיש לי נזק פנימי, אני צריכה גם כזה נזק חיצוני?

 

גם בבית ללכת בלי איפור ומסכות זה בשבילי כאילו ללכת בלי בגדים. כל לילה אני בוכה כמו תינוקת ומבקשת לקום בבוקר כמו כולם, אבל קסמים קורים רק באגדות, ולכן אני פונה אליך ומבקשת את עזרתך...

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

אני חושב שהנזק החיצוני שאת גורמת לעצמך על ידי תלישת שיער, ואולי גם בדרכים אחרות, הוא ביטוי לאותו נזק פנימי שאת מדברת עליו. הוא כמו הבכי של התינוקת, שמרגישה עירומה בעולם עוין ומנוכר.

 

זה טוב שאת אותה אהבה שאת יודעת לתת לאחרים על ידי הזדהות עם סבלם, הצלחת ברגע זה גם לתת לעצמך, ולזעוק לעזרה.

 

קיים טיפול מקצועי לבעייתך. נגד הדחף לתלוש שיער תצטרכי כנראה לקבל טיפול תרופתי. על הפצעים הנפשיים, כפי שאת עצמך מבינה, יש לשוחח בתהליך של פסיכותרפיה במסגרת מקצועית.

 

02.01.2004

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 33126 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 08:26
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה