שני, 27 מאי 2013 06:28

מזיע במצבים חברתיים

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:


אני סטודנט בן 26, ואני בריא בדרך כלל. אני סובל מבעיה שמביכה אותי מאוד: הזעת יתר, המחמירה מאוד במצבי לחץ. למעשה כל מגע עם אנשים הוא מצב לחץ בשבילי.

 

הבעיה מאוד קשה, ואני מתקשה לנהל חיים נורמאליים. אני מרגיש כל הזמן צורך לברוח ממגע עם אנשים, על מנת שלא אזיע בחברתם. הכי מטריד אותי שלא אוכל לשבת בראיון עבודה ולנהל יחסים עם אישה. האם יש דרך לטפל בתופעה?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

על מנת לענות על שאלתך, ננסה להבין את מרכיביה: אתה כותב שכל מגע עם אנשים הוא מצב לחץ מבחינתך. נראה לי שחשוב להבין את הסיבות לכך.

 

אתה גם כותב שאתה מרגיש צורך לברוח מאנשים. הרי אתה בחור צעיר, וכל החיים לפניך. אתה עוד תצטרך לעמוד בהרבה ראיונות עבודה. תרצה ליצור קשר זוגי ולשמור עליו. בריחה ממצבים חברתיים לא תפתור את הבעיה, אלא רק תחמיר אותה.

 

להגיע להבנה של הסיבות הלא מודעות ללחץ במצבים בינאישיים ניתן רק בתהליך של פסיכותרפיה. למרות שהתופעה היא נפוצה למדי: כ-4 מכל 100 איש סובלים ממנה, הסיבות הן מיוחדות לכל סובל וסובל. הבנת הסיבות הלא מודעות ללחץ במצבים חברתיים אינה מספיקה בדרך כלל כדי לפתור את הבעיה.

 

תוכנית של תרגילים התנהגותיים, התפורה אינדיבידואלית לצרכים של המטופל, היא הכרחית, במקביל או אחרי פסיכותרפיה אנליטית.

 

במקרים מסוימים, שילוב של טיפול תרופתי, על ידי תרופות נוגדות דיכאון, עם פסיכותרפיה, מקל ומזרז את התהליך של ההבנה והחשיפה למצבים חברתיים מפחידים ומלחיצים.

 

היפנוזה יכולה לעזור גם בחלק האנליטי של הטיפול וגם להיות כלי יעיל בתהליך התרגול ההתנהגותי.

 

הזעה מרובה במצבי לחץ זוהי תגובה של מערכת העצבים האוטונומית למצב של דחק (סטרס). אצלך הסימן הבולט לעוררות יתר של המערכת העצבים הזאת הוא הזעה. אצל אחרים הסימפטום יכול להיות הסמקה, דפיקות לב, סחרחורת או בחילה.

 

התגברות על המתח במצבים חברתיים ממתן בהדרגה גם את התגובה של מערכת העצבים האוטונומית. הקשר בין מצבים חברתיים ומצב הדחק נחלש, ובהדרגה נעלם.

 

כאשר הטיפול בחרדה חברתית הושלם בהצלחה גם הסימפטומים כמו הזעה, הסמקה או הסימפטומים האחרים נעלמים או יורדים בעוצמה, ולא מפריעים יותר לתפקודים חברתיים, לעבודה ולזוגיות. התעלמות מהבעיה, הימנעות ממצבים חברתיים, ודחיית הטיפול רק מחמירים את המצב הנפשי, החברתי והגופני.

 

23.04.2004

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 30416 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 08:15
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה