חמישי, 23 מאי 2013 07:00

הזכות להיות בריאה

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בת 50. לפני שנתיים נולד לי נכד, אך במקום לשמוח, התחלתי לפחד שאני הולכת למות, ולסבול מחוסר שינה, בחילות והקאות. ירדתי בתשעה קילו ממשקלי. המצב מחמיר מיום ליום.

 

אני מצליחה לישון עם כדור שינה בקושי שעתיים בלילה. הפחדים תוקפים אותי. אני מרגישה שחסר לי אוויר. ביום אני לוקחת כדורי הרגעה.

 

רופא המשפחה כבר נתן לי כמה פעמים כדורים נוגדי דיכאון, אבל אני לא הרגשתי טוב והפסקתי אותם.

 

קראתי מאמר באינטרנט שהתרופות הפסיכיאטריות מזיקות מאוד ופוגעות בבריאות. המאמר נכתב על ידי ארגון זכויות אדם. זה מאוד מפחיד אותי שגרמתי לעצמי נזק בלתי הפיך.

 

כולם סביבי התייאשו ממני, והאמת היא שהרבה פעמים אני מרגישה שפשוט נמאס לי לחיות. האם כל הכדורים נגד דיכאון כל כך מסוכנים?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

השאלות שאת מעלה נפוצות מאוד. 50%-25% מאוכלוסייה סובלים מסוגים שונים של דיכאון וחרדות במהלך חייהם. הסבל והכאב שאת מתארת מוכר לאנשים רבים.

 

רגשי האשם, הבושה, הצורך בענישה עצמית – כל אלה מונעים מהסובלים רבים לפנות לטיפול מקצועי. חלק מהסובלים מעדיפים, בשל הסטיגמה הכרוכה בפנייה לפסיכיאטר, לפנות לרופאים במקצועות אחרים. חלק אחר כלל לא פונה לטיפול, ונושא את הסבל במשך שנים רבות – לעתים כל החיים.

 

המרפאות של רופאי המשפחה מלאות באנשים שסובלים ממצבים אלה. לא תמיד רופא המשפחה מסוגל, בדקות הספורות שיש לו, לבדוק, לאבחן, ולתת את הטיפול המתאים, ואת ההסברים ההכרחיים - ואחר כך לעקוב אחר תהליך החלמה.

 

במקרים רבים הסובלים מתחילים בבירור גופני ארוך, אך תוצאותיו בדרך כלל אינן מסבירות את מצבם. אחרים מתייאשים מהתורים הארוכים למרפאות הפסיכיאטריות. רבים מאלה שמתחילים בטיפול, מפסיקים אותו עוד לפני שמצבם השתפר.

 

באינטרנט, במקביל לכמות גדולה של אינפורמציה חיונית, קיימים מאמרים ואתרים חובבניים, וכאשר מדובר בנושא מדעי, לא קל לאדם בלתי מקצועי להבדיל בין השניים. אם האגודה שפרסמה את המאמר כל כך דואגת לזכותו של האדם לסבול או להתאבד, מדוע לא תדאג לזכותו לקבל טיפול ולהבריא?

 

תרופות נוגדות דיכאון הן מהתרופות הבטוחות שקיימות ברפואה. הן סייעו למיליוני אנשים ברחבי העולם. לו היו מסוכנות, הדבר היה מתגלה מזמן. הן גם אינן גורמות להתמכרות - כפי שרבים חוששים.

 

עם זאת צריך לזכור שהתרופות הן רק כלי, או אחד הכלים, בידיהם של הפסיכיאטרים. נדרשות שנים ארוכות של הכשרה וניסיון, כדי ללמוד להשתמש בכלים הללו. ברפואה, כמו בתזמורת - מי שמנגן בחצוצרה, לא ינגן בכינור. חבל על כל יום שאת סובלת. מצב דיכאוני-חרדתי לא מטופל מסוכן והרסני לבריאות מבחינות רבות.

 

01.04.2005

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 37360 times Last modified on חמישי, 17 אוקטובר 2013 07:16
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה