רביעי, 22 מאי 2013 13:06

לאחר שהדיכאון חולף

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בן 29, בשנה האחרונה סבלתי מדיכאון וחרדה שפגעו מאוד במצב רוחי, בהרגשותיי הפיזיות, במחשבותיי ובפעילותי בכל תחומי החיים - עבודה, לימודים, זוגיות, חיים חברתיים, יצירתיות. הייתי פסימי, ולא האמנתי שהמצב יוכל להשתנות.

 

לאחרונה התחלתי טיפול בסרוקסאט, ואכן, השינוי לא אחר לבוא... חל שיפור רב במצבי, לאחר תקופה ארוכה חשתי תחושת אושר וחדוות חיים, חזרתי לתפקוד מלא, הרגשתי איזון נפלא - גם מבחינה פיזית וגם רוחנית. נעשיתי אופטימי כפי שמעולם לא הייתי.

 

כאשר כעבור כמה ימים האופוריה התפוגגה, התחלתי להרגיש כאילו משהו השתנה בעולמי. קשה להסביר, אבל הופיעה מעין אדישות, שוויון נפש - שלא היו לי בעבר. חשבתי שזה לא טבעי לעבור שינוי כל כך דרסטי בחיים בזמן קצר כל כך.

 

התחלתי לחפש באינטרנט. מצאתי תיאור של תופעות שנקראות דפרסונליזציה ודה-ריאליזציה. זה הפחיד אותי. התחלתי לחשוב כי יש דמיון בין מצבי לבין המצב המתואר. כמעט והפסקתי את נטילת התרופה, אבל החלטתי קודם להתייעץ איתך. אשמח אם תרחיב מעט על התופעה תוך התייחסות למצבי.

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

קודם כל אתייחס למונחים של דה-פרסונליזציה (Depersonalization) ודה-ריאליזציה (Derealization). אלה שני מונחים מקצועיים שמובנים לאנשי מקצוע, אבל עלולים להטעות קורא לא מקצועי. המונחים מתארים סימפטומים שיכולים להופיע במצבים של התקף חרדה חריף, פגיעת ראש, מצב פסיכוטי. תיאורך לא דומה לאף אחד מהמצבים האלה.

 

מה שמשתמע ממכתבך, הוא שקיבלת תרופה, אבל אין לך עם מי להתייעץ, אין לך עם מי לחלוק את החוויות החדשות שאתה עובר עקב השפעת התרופה. אתה לא כותב באיזו מסגרת קיבלת את התרופה, אבל מתן התרופה ללא מעקב, ללא ליווי, ללא פסיכותרפיה - הוא מתכון בטוח לכישלון הטיפול.

 

התרופות מהסוג שאתה מקבל, יעילות מאוד בטיפול במצבים דיכאוניים וחרדתיים. השיפור במצב הבריאותי, בהרגשה הכללית, בתפישת העולם ובתפישת עצמך מהירים מאוד בהשפעת התרופות. כל השינוי הדרסטי הזה מתרחש תוך כמה שבועות ספורים. זה עלול להפחיד. גם שינוי לטובה דורש הסתגלות.

 

שיפור בהרגשה, ברמת האנרגיה, וברמת הביטחון העצמי – כל אלה מאפשרים שינויים משמעותיים בחיים. את התהליכים הללו רצוי לעבור תוך כדי טיפול ומעקב מסודרים. היעדר הקשר עם המטפל לא מאפשר עיבוד נפשי של השינויים הפיזיולוגיים ולא מאפשר הפקת תועלת מרבית מהם. לעיתים מופיעים ספקות והתלבטויות.

 

אדם המקבל תרופות לעיתים מפרש מחושים שונים כתופעות לווי, גם במקרים שאין קשר בין התופעות לתרופה. לעתים בגלל תופעות לוואי אמיתיות או היעדר השפעה, יש צורך בהתאמת גישה טיפולית, שינוי סוג התרופה או מינונה. אי סדירות בטיפול ובמעקב מקצועי מביאים לרוב לחזרה של הדיכאון והחרדה.

 

30.05.2005

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 35332 times Last modified on ראשון, 24 נובמבר 2013 08:03
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה