ראשון, 26 מאי 2013 07:37

מחלת אלצהיימר או דיכאון?

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

חברי בן 70, וכלפי חוץ הוא נראה צעיר מגילו, אתלט וחטוב, ומקפיד לרוץ כ-2 ק"מ ליום. עם זאת, מזה כמה חודשים הוא סובל מירידה בזיכרון, ואובחן כלוקה במחלת אלצהיימר. הוא דיכאוני, עצוב, עצור ומשדר ייאוש, למרות שהוא לא מודע לחומרת האבחנה שקבעו לו. הוא ישן הרבה שעות ביום, יחסי המין שלנו הפכו לנדירים ביותר.

 

אני שמעתי על התופעה של פסבדו-דמנציה, שיכולה לנבוע מדיכאון, ושהאבחנה של מחלת אלצהיימר אף פעם אינה חד משמעית. האם יש אפשרות ליטול איזה תוסף תזונתי שיקל על תופעת הדיכאון?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

הקשר בין מחלת אלצהיימר ודיכאון מורכב מאוד. אצל אנשים זקנים מצב של דיכאון יכול לבוא לידי ביטוי בהפרעה בזיכרון שמאוד מזכירה דמנציה (שיטיון) הנובעת ממחלת אלצהיימר, אפילו אם אותו אדם אינו סובל מאלצהיימר. זה המצב אותו מכנים פסבדו-דמנציה.

 

האבחנה בין שני המצבים הללו אינה פשוטה, ודורשת ידע רב, ניסיון ומיומנות רבת שנים עם מקרים משני הסוגים. אבחון נכון הוא חיוני, היות ופסבדו-דמנציה ניתנת לטיפול על ידי תרופות אנטי-דיכאוניות. השיפור במקרים אלה הוא דרמטי.

 

אדם במצב ירוד מאוד, שאף אינו מכיר את ילדיו או את בן זוגו, שוכח את שמו, לא יודע איפה הוא גר, מה התאריך או השנה, עושה את צרכיו לא בשירותים - יכול לחזור לפעילות מנטאלית מלאה, עד כדי ביצוע פעולות בנקאיות מורכבות, קריאה והבנה של ספרות מורכבת, הנאה מתיאטרון וקולנוע וכדומה.

 

רוב המקרים מורכבים הרבה יותר. אדם הסובל ממחלת אלצהיימר, יכול לסבול בנוסף לכך ממצב דיכאוני. אז טיפול בדיכאון יכול להביא לשיפור חלקי. גם זה לא מעט עבור אותו אדם ועבור הסובבים אותו.

 

קהות החושים של חולה אלצהיימר יכולה להזכיר מצב רוח דיכאוני. טיפול אנטי-דיכאוני במקרים כאלה לא עוזר, וגם אם עושים ניסיון טיפולי והוא לא עוזר יש לשקול היטב אם הפסקתו תותיר את המצב כמות שהוא או שמא בכל זאת תחול ירידה.

 

לגבי שיטות הטיפול בדיכאון של גיל מבוגר, בין אם מדובר בפסבדו-דמנציה כתוצאה מדיכאון, או בדיכאון אצל חולה אלצהיימר - הטיפול היעיל היחידי הוא תרופות אנטי-דיכאוניות מהדור החדש.

 

תוספי מזון כגון מינרלים וויטמינים יעילים לשיפור המצב הבריאותי הכללי, או מצב דיכאוני במקרים שבהם בדיקות מעבדה מצביעות על מחסור של החומרים הללו בגוף. פעילות גופנית, גירוי אינטלקטואלי ורגשי מאטים את תהליך ההתדרדרות.

 

30.05.2004

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 32261 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 08:10
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה