רביעי, 21 אוגוסט 2013 12:37

אשפוז כפוי

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)


שאלה:

 

אני בת 32, ובעלי בן 35. לפני שלושה חודשים הוא האשים אותי בבגידה מבלי שהיה לכך כל בסיס - ועזב את הבית. כעבור שבוע הוא חזר והתנצל. כאשר נפגשנו ראיתי שהוא חזר בתשובה.

 

היו עוד מספר סימנים המעידים על שינוי באישיותו ובהתנהגותו. למשל, הוא מנהל שיחה עם מישהו דמיוני בזמן שהוא מדבר איתי, ואין אף אחד מלבדי לידו. הוא מבקש שלא יפריעו לו עד שיסיים לדבר. הוא מצביע עם האצבע על שפתיו, כדי שאשתוק כי מישהו, כביכול, מאזין לנו.

 

הוא יכול שבוע שלם להיות עצבני ותוקפני ושבוע אחר להיות 'העוזרת' של הבית - לנקות את הבית בצורה אובססיבית. הוא כמעט ואינו אוכל, מעשן ללא הפסקה, ירד במשקל. לפעמים לא ישן יממות שלמות.

 

שלושת ילדינו חווים את כל המוזרויות האלה, ואני פוחדת שזה יישאר אצלם טראומה נפשית. אנחנו רוצים לעזור לו, אבל הוא לא מוכן בשום פנים ואופן ללכת לטיפול רפואי. כמה פעמים קבענו תור לפסיכיאטר, והוא סירב ללכת או נעלם ברגע האחרון. ממה לדעתך הוא סובל, ואיך אפשר לשכנע אותו ללכת לטיפול?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

לפי תיאורך, מצבו של בעלך רציני למדי. השילוב של האשמה בבגידה ללא סיבה עם חזרה פתאומית ולא צפויה בתשובה, החשד שמאזינים לו, ודיבור עם דמויות שלא קיימות במציאות או כרגע בחדר, מעלות חשד סביר שבעלך סובל ממצב פסיכוטי.

 

 

הסיבה השכיחה ביותר למצב פסיכוטי מהסוג שאת מתארת - היא תחילתה או התלקחותה המחודשת של מחלת סכיזופרניה.

 

קיימות סיבות נוספות להתפתחות של מצב פסיכוטי, וכמובן שלא ניתן לתת אבחנה לפני שבודקים את החולה. לרוב, אדם הנמצא במצב פסיכוטי לא מודע לכך שהוא חולה.

 

בהרבה מקרים הוא גם לא משתף פעולה עם המשפחה, ומסרב לגשת לבדיקה ולטיפול. מצבים פסיכוטיים יכולים להיות מסוכנים לבריאותו ולחייו של החולה. במקרים אחרים אדם במצב פסיכוטי יכול גם להיות מסוכן לסובבים אותו.

 

החוק מאפשר לאשפז, או להביא לבדיקה נגד רצונו חולה במצב פסיכוטי במקרים שבהם הוא מסוכן לעצמו או לסביבה. אני ממליץ לך לשתף את בני משפחה שלו ושלך.

 

יכול להיות שלמשפחה שלו תהיה השפעה עליו, והוא יסכים להגיע לחדר מיון של בית חולים פסיכיאטרי. במקרה שהאפשרות הזאת אינה קיימת, ניתן לפנות אל הפסיכיאטר המחוזי, שבסמכותו להוציא הוראת אשפוז או בדיקה כפויים.

 

לשם כך יש להתקשר לפסיכיאטר מחוזי או לכל פסיכיאטר אחר בעל מינוי מטעם הפסיכיאטר המחוזי. אם הפסיכיאטר שיבדוק את בעלך, בביתו או במקום אחר, ימצא שכל הקריטריונים המוזכרים לעיל לאשפוז כפוי אכן קיימים, הוא יוכל להפעיל את מנגנון האשפוז הכפוי.

 

09.01.2006

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 34384 times Last modified on רביעי, 06 נובמבר 2013 10:41
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה