רביעי, 22 מאי 2013 13:07

קשר בין זעם לדיכאון

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

ד"ר רויטמן, שלום! האתר שלך עזר לי מאוד לאבחן מצב דיכאוני מתמשך אצלי. לאחר שנים רבות של התלבטויות, פניתי לעזרה מקצועית, והתחלתי לקבל טיפול שמאוד שיפר את מצבי. האתר גם עזר לבן זוגי ולחברים שלי להבין אותי ולתמוך בהתמדתי בטיפול.

 

שאלתי זו היא בקשר לאחי. הוא בן 31, רווק ולומד באוניברסיטה. מאז תחילת גיל ההתבגרות ועד היום יש לו התקפי זעם. בגיל צעיר יותר, ההתקפים היו מלווים בהריסת רכוש. הזעם שלו היה מתפרץ בכל פעם שמשהו לא הולך בדיוק כפי שהיה רוצה, או כפי שהיה חושב שהדברים צריכים לקרות.

 

זה יכול היה להיות מופנה כלפי המחשב, כלפי פקק תנועה, או כלפי בני אדם. הזעם היה מתבטא בצעקות וקללות בקולי קולות, שהיו נשמעות בכל רחבי הבית, גם כאשר הדלת לחדרו הייתה סגורה והוא נמצא שם לבד.

 

התוקפנות שלו באה לידי ביטוי גם בשיחות, בדיונים ובוויכוחים. הוא מרים את קולו ומשתלט על השיחה. הוא חייב לנצח בכל ויכוח, ולוקח כל דבר באופן אישי, אפילו כשהוויכוח הוא על נושא שולי.

 

הוא תמיד צריך להוכיח שהוא חכם מכולם, למרות שאף אחד לא מפקפק בחכמתו ובחריפות מחשבתו. הרבה פעמים אנשים פשוט מתעייפים ונסוגים ואז יוצא שהוא 'ניצח'.

 

נראה לי שהוא לוקח כל דבר ברצינות מוגזמת, ואני חושבת שהוא פרפקציוניסט. האם אתה חושב שהתקפי הזעם שלו הם סימפטום לדיכאון? הייתי מאוד רוצה לעזור לו, אבל אני לא בטוחה שהוא ישתף פעולה בטיפול.

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

הקשר בין זעם ודיכאון מוכר היטב. פשעים אכזריים, הרס, פגיעות בזולת – כל אלה יכולים להיגרם על ידי אדם שסובל ממצב דיכאוני קשה.

 

ברוב המקרים אדם הסובל מדיכאון מפנה את זעמו כלפי עצמו. המנגנון הנפשי הזה אחראי לכך שרוב המקרים של נזק עצמי והתאבדויות מתרחשים אצל אנשים הסובלים מדיכאון.

 

יחד עם זאת, לא כל זעם קשור לדיכאון קליני. ראשית כל – התפרצות זעם יכולה להיות תגובה טבעית לפגיעה פיזית או נפשית, פגיעה לא מוצדקת בזולת, פגיעה בחסר ישע, וכדומה. התקפי זעם יכולים גם להתרחש אצל אדם הנמצא במצב פסיכוטי או במצב מאני.

 

דפוס קבוע של התפרצויות זעם, המתחיל בגיל הילדות או ההתבגרות, בדומה לזה שאת מתארת אצל אחיך, אופייני לאנשים עם הפרעות אישיות למיניהן, בין היתר אישיות גבולית, נרציסיסטית, אובססיבית קומפולסיבית או פרנואידית.

 

רק בהערכה מקצועית מעמיקה ניתן להגיע לאבחנה נכונה, להתחקות אחר מקורות הזעם ולהציע טיפול מתאים. הקושי להשיג שיתוף פעולה בטיפול הוא אופייני למצבים אלה, ופוגע בסיכוים לשינוי.

 

14.05.2005

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 39230 times Last modified on ראשון, 24 נובמבר 2013 08:03
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה