שלישי, 21 מאי 2013 13:47

התמכרות לעישון

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אחי, בן 28, לומד ועובד שעות רבות ביום. הוא רזה מאוד, כי הוא כל כך עסוק, עד שהוא בקושי מספיק לאכול. עד לפני חודשיים הוא עישן כשתי קופסאות סיגריות חזקות ליום. לפני חודשיים הוא החליט להפסיק לעשן.

 

לאחרונה הוא החל להרגיש לא טוב - חלש, תשוש ומדוכא. הופיעו אצלו כאבי ראש והתקפות של רעד בכל הגוף. זה הבהיל את כולנו. לקחנו אותו לחדר מיון. בבדיקות לא מצאו כלום. רשמו לו תרופת הרגעה ואמרו לנו לפנות לפסיכיאטר.

 

עם כל הכבוד לרופאים, אנחנו לא ממהרים לתת לו את התרופה או להביא אותו לפסיכיאטר. אנחנו לא רוצים שירגיש "פסיכי". בסך הכול הוא בחור חכם - הגאווה של כל המשפחה. אני רוצה לדעת אם מקרים כאלה ידועים, ואיך אנחנו, המשפחה, יכולים לטפל בו. אולי כל המצב הזה הוא בסך הכול תוצאה של הפסקת עישון?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

את כנראה צודקת בכך שיש קשר בין הפסקת העישון ומצבו של אחיך. לא הייתי מקל ראש בגילוי הזה, כי הקשר הזה מאוד מורכב, ודורש התייחסות מקצועית מקיפה.

 

עישון נחשב לקשה שבהתמכרויות. עשן סיגריות, מלבד חומרי פסולת שמביאים למגוון מחלות כמו סרטן, חסימת כלי דם, בעיות בתפקוד מיני ועוד, מכיל גם חומרים שונים עם השפעה חזקה על תפקוד המוח. יש להם השפעה ממריצה, מרגיעה, נוגדת דיכאון, מדכאת תיאבון, משפרת ביצועים חשיבתיים, וכל זה באופן מיידי, אך למשך זמן קצר מאוד.

 

חומרים אלה ממכרים ביותר, וכאשר השפעתם פגה, מופיע צורך גובר בסיגריה נוספת. בהדרגה מתפתחים הרגלים כפייתיים וטקסים סביב העישון, שלמרות שנקראים "התמכרות פסיכולוגית", פועלים דרך מנגנונים ביולוגיים רבי עוצמה במוח, ומחמירים את התלות.

 

עישון אומנם מתחיל כטקס חברתי בלתי מזיק, אך בהדרגה הופך להתמכרות שלא ניתנת לשליטה. אנשים עם נטייה לדיכאון וחרדה משתמשים בעישון כטיפול עצמי למצבם. אחרים, עם צורך חזק להצלחה מקצועית מהר מאוד מגלים את ההשפעה הממריצה של העישון. במקביל להתמכרות מתפתחת העמידות - צורך להגדיל את מספר הסיגריות כדי להשיג את אותה ההשפעה המרגיעה והממריצה.

 

הפסקת עישון חדה, כפויה או רצונית, גורמת לתופעות גמילה קשות, גופניות ונפשיות - התקפי חרדה, אי שקט, חולשה ודיכאון. מעטים מצליחים להתגבר על התופעות הללו בכוחות עצמם.

 

עישון של שתי קופסאות סיגריות ביום היא התמכרות קשה, ולכן סימני הגמילה שמופיעים עם ההפסקה החדה - הם קשים מאוד. גמילה מעישון צריכה להיעשות בפיקוח רפואי - מקצועי. קיימות שיטות שונות שמאפשרות גמילה ללא סבל מיותר. התנאים המרכזיים להצלחת הגמילה הם רצון עז של המכור עצמו להיגמל, ושיתוף הפעולה שלו עם אנשי מקצוע שמלווים אותו בתהליך הלא קל הזה.

 

26.06.2005

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 32022 times Last modified on ראשון, 24 נובמבר 2013 08:01
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה