שישי, 12 יולי 2013 04:59

על הגוף ועל הנפש

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בן 52 ונמצא בטיפול באחת המרפאות לבריאות הנפש שנים רבות ,טיפול שהתחלתי שהייתי מעורב בתאונת דרכים בדרך לעבודה. בשנים הללו טיפלו בי פסיכיאטרים, פסיכולוגים ועובדים סוציאליים .

 

פסיכיאטרים נתנו לי תרופות, ופסיכולוגים ועובדים סוציאליים ניסו לדבר איתי. המטפלים שלי התחלפו כל כך מהר שאני אפילו לא זוכר את שמותיהם של כמה מהם.

 

המצב שלי עדיין "על הפנים". אני לא מרגיש טוב ולא עובד למעשה כל השנים האלה .אני ממשיך לבקר במרפאה רק בגלל שמפעם לפעם אני צריך אישורים רפואיים.

 

אבל השאלה שלי היא אחרת. אם אני נפגע פסיכולוגית כפי שטוענים הפסיכולוגים, למה אני צריך תרופות פסיכיאטריות? ואם הפגיעה היא ביולוגית, כפי שטוען הפסיכיאטר שנותן לי תרופות, אז בשביל מה כל השיחות האלה שהם קוראים להן פסיכותרפיה?

 

תשובה:

 

השאלה שלך מצוינת. אתה נוגע בכמה בעיות ייסוד שלא בטוח אם ניתן למצות אותן בכמה שורות קצרות. אפשר לחלק את הפנייה שלך לכמה תת נושאים:

  1. תהליכים נפשיים, טראומה נפשית - עניין פיזי או פסיכולוגי?
  2. מה הוא הטיפול הנכון?
  3. טיפול מול פיצוי

חשיבה, רגשות, חלומות ופנטזיות מתרחשים באיבר פיזי מוחשי בגוף - שהוא המוח. המוח גם קולט ומעבד את כל האינפורמציה שאדם מקבל דרך חמשת החושים מהסביבה החיצונית במשך כל החיים שלו.

 

האינפורמציה הזאת לא רק מעובדת על ידי המוח, אלא דרך תהליכים פיזיולוגיים מורכבים הופכת לרקמת המוח עצמו. כל האינפורמציה החדשה מעובדת על סמך שינויים שהמוח עבר על ידי התנסויות קודמות.

 

המוח לא רק מעבד אינפורמציה, אלא דרך שתי מערכות העצבים - רצונית ולא רצונית - משפיע על ההתנהגות ועל התפקוד של האדם בסביבה שבה הוא חיי. יתרה מזאת, המוח משפיע על כיווץ והרחבה של כלי דם, קצב פעילות הלב והמעיים, טונוס שרירים, וההרגשה כללית.

 

כפי שאתה רואה הקשר בין הגופני והנפשי הוא דינמי ,וניתן להגיד שכל מה שנפשי - הוא גופני, וכל מה שגופני - הוא נפשי .

 

כאן אנחנו עוברים לסוגיה של הטיפול. חלוקה לטיפולים ביולוגיים ,כלומר תרופות, ולטיפולים פסיכולוגיים - שיחות - היא חלוקה מיושנת שלא משקפת את רמת הידע וההבנה הקיימים כיום.

 

היום ידוע שפסיכותרפיה, כמו כל למידה, גורמת לשינויים ביולוגיים במוח וטיפול תרופתי, כאשר ניתן בצורה מושכלת ורק במקרים שיש צורך בכך, מאפשר ללמידה הזאת להתרחש. לאור זאת, כמובן שעדיף שהמטפל יהיה בקיא גם בטיפולים ביולוגיים וגם פסיכולוגיים.

 

הטיפול אצל פסיכיאטר שעבר הכשרה בשיטות שונות של פסיכותרפיה עדיף על חלוקת הטיפול בין שני מטפלים - אחד שלא מבין בפיזיולוגיה, רפואה ותרופות, ושני שלא מבין בתהליכים הנפשיים ולא הוכשר בפסיכותרפיה. לעתים גם אין להם זמן לדבר זה עם זה על הטיפול ועל המטופל.

 

כמובן שתחלופה דחופה של המטפלים פוגעת ביעילות הטיפול בדרכים שונות. העובדה שאתה ממשיך את הטיפול רק בגלל האישורים מעידה על כך שאיבדת אמון בטיפול ומוטיבציה לשפר את המצב.

 

במקרים שניתן, עדיף לסיים את תהליכי הפיצוי מהר ככל האפשר ולרכז את הכוחות בטיפול ושיקום. כאשר זה לא ניתן, המטפל והמטופל חייבים לעבוד בטיפול על הנושא של פיצוי, כך שזה לא יפגע בסיכוי של המטופל להשתקם.

 

1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 28488 times Last modified on ראשון, 20 אוקטובר 2013 11:56
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה