חמישי, 11 יולי 2013 12:17

האם האלימות בטלוויזיה משפיעה על ילדינו?

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

בנינו, בן ה – 14, מבלה שעות רבות מול הטלוויזיה. רוב התוכניות שהוא רואה רוויות במכות יריות ופיצוצים. שאלתנו היא האם מה שהוא רואה בטלוויזיה משפיע על התפתחותו, והאם זה גורם לנזקים שונים שאנו לא מודעים להם עדיין?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

לא רק אלימות, אלא כל מה שאנחנו רואים בטלוויזיה משפיע אלינו. המפרסמים לא היו משלמים סכומי עתק עבור הפרסומות, אילולא היו בטוחים שנרצה לקנות בדיוק את אותה משחת שיניים, אותו יוגורט שבהם השתמשו הדמויות מהפרסומות.

 

ילדים במיוחד, אבל גם מבוגרים, נמצאים רוב הזמן או לסירוגין בזמן הצפייה במצב של היפנוזה, או קליטה סלקטיבית וממוקדת מול מקלט הטלוויזיה, וקולטים ישירות אל הלא מודע את ההתנהגויות, הדעות והרגשות של המופיעים על המרקע.

 

מדעני המוח וההתנהגות עוד לא יודעים איך, אבל יודעים שללא ספק בני אדם סופגים ומזדהים במידה זו או אחרת בצורה לא מודעת עם כל מידע שמגיע אליהם מהטלוויזיה.

 

ילדים רגישים לזה במיוחד - גם בגלל השעות הרבות שהם מבלים מול המרקע, וגם בגלל הקושי שלהם להבדיל בין הדמיון למציאות ובמיוחד בגלל שהמוח והתודעה שלהם נמצאים במצב של ספיגה מוגברת כאשר הביקורת עדיין לא מפותחת דיה.

 

אנו סופגים אלימות לא רק מסרטי פעולה, אלא גם מתוכניות מלל שבהן הטיעון העיקרי הוא היכולת להתפרץ בגסות אל תוך דברים של האחר וכך להשתיק אותו. אין ספק שאלימות בכביש, בבתי הספר ובחברה בכלל, מושפעים מהשיח האלים בכנסת, בתוכניות המלל ובסרטים המשודרים בטלוויזיה.

 

כמובן, הטלוויזיה אינה הגורם היחיד שמשפיע על התפתחות האישיות. ליחסים במשפחה, לספרים, לאווירה חברתית וביטחונית יש השפעה אדירה שיכולה לנטרל או להגביר מסרים של אלימות או כל מסר אחר מהטלוויזיה. השאלה היא מה קורה כאשר האווירה במשפחה והסביבה מושפעים מאותם תוכניות וסרטים?

 

פוליטיקאים, פרסומאים, אנשי יחסי ציבור מודעים היטב לכוחה של הטלוויזיה להעביר מסר, להשפיע וליצור הזדהות. חבל שאנשי חינוך, אנשי ציבור ואנשי טלוויזיה לא משתמשים במדיום בעל עוצמה אדירה וצריכה נרחבת כזאת להקניית ידע, להבעת דעות שונות בנושאים מגוונים בצורה תרבותית, רגועה וברורה.

 

בלי להיות מומחה לרייטינג, נדמה לי שהרצאות ושיעורים בנושים שונים ומגוונים, סרטים מדעיים ודוקומנטריים, תוכניות מדע ותרבות לגילאים שונים ולרמות שונות גם ימצאו את הקהל שלהם וגם יתרמו לרמה התרבותית והמדעית של החברה ולחוסן הלאומי.

 

1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 31069 times Last modified on ראשון, 20 אוקטובר 2013 11:48
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה