שני, 24 יוני 2013 00:18

ההורים מתעבים זה את זה

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בת 29. גדלתי בבית שבו ההורים תיעבו זה את זה, ורבו נון-סטופ. גם יחסי עם אמי היו בעייתיים מאוד. כל דבר שעשיתי היא ביקרה, הייתה מקללת ומכה אותי. בגיל ההתבגרות חשתי בדידות איומה. מאוד רציתי בקשר עם בנים, אבל פחדתי פחד מוות.

 

הרגשתי חנוקה, תלותית והתחושות היו של גועל וחשדנות. בגיל 24 העזתי לנסות ליצור קשר עם בחור שפגשתי. מאוד נקשרתי, אבל בו בזמן הרגשתי שאני לא יכולה לסמוך עליו.

 

הייתי חשדנית, בכיתי כל היום וחשבתי שאני הולכת להשתגע. לא הייתה לי ברירה אלא להיפרד. חשתי שעולמי מתמוטט, שאין לי אחיזה בכלום, שחלק ממני נכרת.

 

על מנת לחזור לאיזון, תקופה ארוכה ניסיתי לא להרגיש כלום, לא לחשוב, לא להיזכר בקשר הטראומתי. באחד הימים הוא התקשר לשאול לשלומי, וקבענו להיפגש. מיד הרגשתי שאני כל כך רוצה לחזור אליו. באותה פגישה הוא ניסה לתת לי יד, אבל אני הקפדתי לא להיסחף.

 

בתוך תוכי החלטתי לעשות לו מבחן, אם יישאר נאמן לי גם אם לא נותנים לו מיד את הכול. למחרת הוא הודיע לי בטלפון שהוא כבר יוצא עם מישהי. עוצמת השנאה, הכעס והעלבון שרפו את לבי. הוכחתי לעצמי שהבחור בוגדני כמו כולם.

 

הצטערתי שהשקעתי בו כל כך הרבה מרגשותיי. לא זוכרת כמה זמן נמשך הבכי והזעם, אבל פתאום הכול נעלם כלא היה. נעשיתי אדישה, חסרת רגש. הופיעה תחושה של תפלות הקיום. אפילו כשאני יוצרת קשרים עם גברים ומרגישה משיכה מינית, היא כאילו מרוחקת ולא אינטימית.

 

 

אחרי שנמאס לי מהקשר, אני זורקת את הגברים בלי כל צער או געגוע. הייתי בטיפולים שונים, אבל גם המטפלים שלי לא יודעים מה לעשות איתי. אני רוצה להיות כמו כולם, להקים משפחה, לגדל ילדים. האם יש תקווה, דוקטור?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

הספרות הפסיכואנליטית מלאת הסברים על השפעת הקשר בין האם ותינוקה לבין התפתחותו בעתיד. פחות נכתב על השפעת יחסי ההורים ביניהם על אישיותו.

 

את כותבת שהאווירה בבית הייתה גדושת תיעוב, אלימות והשפלה. ללא ספק, התפתחות בתנאים כאלה פגעה קשות באישיותך, ובמיוחד ביכולתך ליצור קשר אינטימי, לתת אמון באדם קרוב, להרגיש בטוחה, מאושרת ואהובה.

 

אין תרופת פלא או קיצור דרך לתיקון האישיות. את מזכירה במכתבך שעברת טיפולים ומטפלים בלשון רבים. את צריכה רק מטפל אחד, אבל איתו את צריכה לעשות את כל הדרך הארוכה ומלאת המהמורות כדי לתקן את נזקי ההתבגרות באווירה כה קשה, כפי נפלה בחלקך.

 

08.03.2004

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 32990 times Last modified on שני, 02 דצמבר 2013 08:14
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה