שלישי, 11 יוני 2013 13:28

דיכאון, חרדה ויתר לחץ דם

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

האם מותר למי שמטופל ומאוזן בשל יתר לחץ דם להשתמש בפרוזאק? האם יש סתירה בין תרופות לאיזון לחץ דם לבין פרוזאק או התחליף שלו בקופת חולים?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

לא צריך למדוד לחץ דם כדי לדעת שריב מר, פגיעה בכבוד העצמי, או כעס קשה יכולים להעלות לכם את לחץ הדם. הרגשת דפיקות הלב מואצות, הפנים הסמוקות - מוכרים לכולם. יש אנשים שלחץ דמם עולה בזמן הבדיקה אצל רופא. למרבה המזל, הקפיצות הזמניות הללו בלחץ הדם אינן גורמות בדרך כלל נזק בריאותי.

 

לעומת זאת, אנשים שסובלים מסטרס תמידי עקב חרדה ודיכאון כרוני, מגיעים למצב בו לחץ הדם שלהם עולה באופן קבוע ומסוכן.

 

המחקר החשוב ביותר בנושא נערך במשך 20 שנה בארה"ב. בשנות ה 70 - לקחו 3000 אנשים צעירים עם לחץ דם תקין ובדקו את נטייתם לדיכאון וחרדה. הם היו במעקב במשך 20 שנה.

 

בתום 20 שנה, הסתברותם של אלה שנטו לדיכאון וחרדה בתחילת המחקר לסבול מיתר לחץ דם הייתה גבוהה פי ארבע מאשר אלה שלא הייתה להם נטייה לדיכאון וחרדה מההתחלה.

 

מחקר בריטי שארך 13 שנה ונערך על מדגם של 1500 משתתפים הראה שאלה שהייתה להם נטייה לדיכאון מההתחלה, לקו בהתקפי לב בשיעור הגבוה פי ארבע מאלה ללא נטייה לדיכאון וחרדה.

 

מחקרים אחרים גילו עלייה ב - 73% של סכנת אירוע מוחי אצל אנשים עם דיכאון קשה, ו - 25% אצל אלה הסובלים מדיכאון קל עד בינוני.

 

עד היום עדיין לא ידוע לנו המנגנון המדויק שבאמצעותו דיכאון והחרדה גורמים או מסייעים ליצירת יתר לחץ דם. ההערכה היא שזה קורה עקב פעילות יתר של מערכת העצבים האוטונומית - הלא רצונית, במיוחד החלק הסימפטי שלה , שאחראי לגיוס כל מנגנוני הגוף בזמן הסטרס, ומעלה את לחץ דם. ידוע כי במצב של דחק עקב דיכאון וחרדה, פעילותו של המנגנון הזה מוגברת.

 

בנוסף קיימת השפעה לא ישירה: לעתים דיכאון וחרדה גורמים לאנשים לעשן, לשתות אלכוהול ולעלות במשקל- כל אלה - הם גורמי סיכון ליתר לחץ דם. הבשורה הטובה היא, שגם דיכאון וגם יתר לחץ דם ניתנים לטיפול ולאיזון.

 

מחקר חדש בניו יורק גילה שטיפול משולב, הכולל תרופות נגד לחץ דם עם תרופות נוגדות דיכאון ופסיכותרפיה, מונע 60% מהעליות החדות והמסוכנות של לחץ דם אצל החולים.

 

כפי שאתה רואה, טיפול בפרוזאק אינו נוגד, אלא רק תורם בטיפול שלך. זאת, כמובן, אם אובחן אצלך מצב של דיכאון או חרדה או שניהם.

 

לגבי יעילות של תרופות גנריות בהשוואה לתרופות מקוריות - אין מידע חד משמעי. בקליניקה שלי אני מעדיף את התרופות המקוריות, למרות שמחירן גבוה יותר.


1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

 

Read 24068 times Last modified on שלישי, 03 דצמבר 2013 07:18
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה