שלישי, 11 יוני 2013 12:42

האם Zyban יעזור לי?

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

ידידה שלי קיבלה Zyban כדי להפסיק לעשן. היא הופתעה לגלות שלא רק שהיא הפסיקה לעשן, אלא גם נפטרה מדיכאון ואפתיה, מהן סבלה שנים רבות.  

 

אני לא מעשן, אבל מאז שאני זוכר את עצמי, אני סובל ממצבי רוח, דיכאונות וחוסר אנרגיה. ניסיתי כמה פעמים בחיים שלי טיפולים פסיכולוגיים, ואפילו תרופות, אבל אף פעם לא התמדתי בטיפול. האם גם לי התרופה יכולה לעזור, למרות שאיני מעשן?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

התרופה Zyban נמצאת בשימוש קליני מזה כ 10 - שנים. היא נכנסה לשוק כתרופה נוגדת דיכאון בשם Bupropion, והוכיחה את עצמה במחקרים כשווה בהשפעתה האנטי - דיכאונית לתרופות מהדור הקודם, כמו Anafranil ,Elatrol ותרופות אחרות מקבוצה זאת, כמו גם לתרופות מהדור החדש - כמו Prozac ו Seroxat.  

 

מנגנון הפעולה של Bupropion - Zyban)) שונה מהמנגנון של שתי הקבוצות הללו. בהדרגה התברר שבנוסף להשפעה האנטי דיכאונית, נטילת Bupropion (Zyban) גרמה לאנשים רבים להפסיק לעשן באופן ספונטני.

 

מאז נערכו מחקרים שהוכיחו את היעילות של Bupropion (Zyban) בטיפול באנשים המעוניינים בגמילה מעישון.  

 

בנוסף לכך, התברר כי Zyban שיפר את התפקוד המיני גם אצל הגברים וגם אצל הנשים. כמו כן, הצטבר ניסיון שהוכיח את יעילותה של תוספת קטנה של Zyban לביטולן של תופעות לוואי כמו ירידה בתשוקה מינית וקושי להגיע לאורגזמה הנגרמות מנטילת תרופות נוגדות דיכאון מסוג SSRI.

 

Zyban נמצא גם יעיל בטיפול באנשים מבוגרים עם תסמונת של הפרעת קשב והיפראקטיביות. בשונה מתרופות נוגדות דיכאון מהדור הישן, Zyban גורם לירידה מתונה במשקל.  

 

כדי להחליט אם Zyban יכול לעזור לך, אתה צריך קודם כל לעבור בדיקה אצל פסיכיאטר, על מנת לאבחן אם אתה סובל מאחד המצבים שבהם הטיפול התרופתי יכול להועיל לך.

 

בבחירת סוג התרופה ושיטת הטיפול, פסיכיאטר מביא בחשבון גורמים שונים, כמו מצבך הנפשי, הגופני, סוג האישיות שלך, ניסיונות טיפול קודמים, אינטראקציה עם תרופות אחרות, גורמי סיכון ותופעות לוואי אפשריות.

 

תוספת לתשובה 2013:

מזה כמה שנים אותה חברת תרופות שמייצרת Zyban , התחילה לייצר תרופה אחרת על בסיס אותו Bupropion. השם של התרופה – Wellbutrin XR תרופה הזאת מיועדת במיוחד לטיפול בדיכאון. Zyban מיועד לטיפול גמילה מעישון.

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 24204 times Last modified on שני, 02 דצמבר 2013 06:31
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה