שלישי, 11 יוני 2013 12:19

חרדה חברתית

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בן 28, וכנראה סובל ממצבי חרדה. החרדה מתחילה כאשר אני נמצא בחברת אנשים. בדרך כלל ההתקף בא כאשר יש בסביבה הרבה אנשים, אבל לאחרונה זה קורה לי גם עם אחד או שניים.

 

אני משתתק ונעשה עצבני. אני לא מסוגל לחשוב, והמילים לא יוצאים לי מהפה. אני מרגיש טיפשי, וחושב שכולם רואים מה קורה לי. זה פוגע מאוד בחיים החברתיים שלי. מה עלי לעשות?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

במכתבך אתה לא מציין אם החרדה מופיעה בכל מצב חברתי, או רק עם אנשים שאינך מכיר. יש אנשים שמילדותם נוטים לביישנות מוגזמת, פחד וחשש מאנשים וממצבים חדשים. כאשר הם מתרגלים למצב החדש, ומכירים טוב יותר את האנשים, החרדה שוככת, והם מסוגלים להיות ביחסים קרובים ולתפקד ביעילות.

 

אצל קבוצה אחרת של אנשים - התופעות הללו קיצוניות הרבה יותר. הם נתקפים חרדה בכל סיטואציה חברתית, או אפילו מעצם המחשבה עליה. הפחד שלהם - הוא לחשוף את עצמם בחולשתם, לחשוף את טיפשותם וחרדתם ברבים. פחד זה גורם להימנעות הולכת וגוברת מסיטואציות חברתיות כלשהן.

 

חייהם החברתיים מצטמצמים. הם לא מממשים את הפוטנציאל שלהם בעבודה או בלימודים. הבעיה מתגלה במלוא עוצמתה בדרך כלל בגיל צעיר – בסביבות גיל עשרים וחמש. לפי מחקרים שונים כ- 10%  מהאוכלוסייה סובלים מהתופעה.

 

כדי לפתור את הבעיה חייבים לפנות לפסיכיאטר. בדיקה פסיכיאטרית מקיפה מאפשרת לשלול מצבים נפשיים וגופניים אחרים שמתבטאים בצורה דומה.

 

הטיפול נבנה בצורה אינדיבידואלית. קיימים טיפולים תרופתיים ופסיכותרפיים יעילים, או שילובים ביניהם, שיכולים לעזור לך ולרבים אחרים שסובלים מבעיות דומות.


1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 24009 times Last modified on שני, 02 דצמבר 2013 06:29
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה