שני, 10 יוני 2013 08:02

טיפול אלטרנטיבי

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בת 46. במשך שנים, ואפילו עשרות שנים, אני נאבקת עם הדיכאון שלי בעזרת טיפולים אלטרנטיביים. ניסיתי יוגה, מדיטציה, טיפולים הוליסטיים שונים, הומאופטיה, תרופות מחנויות טבע, אבל הדיכאון לא עבר.

 

אני מיואשת. החלטתי לקבוע תור אצל פסיכיאטר כדי לקבל תרופות. אני מאוכזבת מכך שכל הטיפולים הטבעיים לא עזרו לי. האם זה סימן של החולשה שלי, שאני אזדקק לתרופות כימיות כדי להיות מסוגלת להמשיך ולתפקד?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

ידוע מהמחקרים הסטטיסטיים ומהניסיון הקליני היומיומי שלאנשים שסובלים סבל נורא ממצבים דיכאוניים, לוקח לפעמים שנים ועשרות שנים עד שהם מגיעים לקבל טיפול מקצועי.

 

לא פשוט להבין למה אדם שיומיים סובל מחום או מכאב ראש מיד רץ לרופא, ולעומתו אדם שבמשך חודשים ושנים חש מועקה קשה, חולשה משתקת, אי שקט, "שריפה בגוף", הפרעות שינה, שינויים בתיאבון (כל אלה סימפטומים גופניים גרידא) - לא פונה לעזרה רפואית.

 

הסיבות לכך רבות. העיקריות שבהן - שהתחושות הגופניות הקשות מלוות ברגשי אשמה ובושה קשים לא פחות. אדם מרגיש את עצמו אשם ומבויש במה שקורה לו. התחושות הללו הן חלק מהמצב הדיכאוני עצמו.

 

מתווספת לזה סטיגמה חברתית ולחץ משפחתי להתגבר, לקחת את עצמו בידיים, להתעלם מהסבל. המצב הזה מנוצל היטב על ידי מטפלים לא מקצועיים וסוחרים שמציעים לאדם הסובל טיפול שהוא, כביכול, מחוץ לסטיגמה של טיפול נפשי, כמו תוספי מזון , תרופות "טבעיות" וכדומה.

 

עד היום לא התגלה אף טיפול "אלטרנטיבי" שמרפא דיכאון ואת החרדה שמלווה את הדיכאון. הבעיה היא שהחומרים שמוצגים כטבעיים לא עברו שום מחקר, בקרה או סטנדרטיזציה, ולא קיבלו את האישורים שנדרשים עבור כל תרופה.

 

החומרים הללו, גם אם הופקו בתהליכים שונים מחומרים מהטבע, יכולים להכיל חומרים כימיים שונים בריכוזים ובכמויות שיכולים להיות מזיקים למערכות שונות בגוף.

 

מכל שיטות הטיפול שניסית, את לא מזכירה פסיכותרפיה. במצבים דיכאוניים קלים עד בינוניים, פסיכותרפיה, עם או בלי שילוב של טיפול תרופתי, יכולה לא רק לרפא, אלא במקרים רבים גם למנוע הישנות של הדיכאון.

 

סיבות גופניות, גנטיות, אנדוקריניות, סביבתיות, חינוכיות ואישיותיות, יכולות להפר את האיזון הכימי במוח. הערכה מקצועית מדוקדקת מאפשרת לבחור שילוב של טיפולים המתאימים לאדם ספציפי זה או אחר.

 

חשוב להבין שגם אם יש צורך בתרופות כימיות - אלה תרופות שעברו את כל הבדיקות המחמירות במשך השנים, והמטרה שלהן אינה להחליף את המאמץ של האדם עצמו, אלא להחזיר לנורמה את האיזון הכימי שלו במוח ולאפשר לו להחליט בעצמו על צעדיו בעתיד.

 

אגב: יוגה, מדיטציה, ספורט, דמיון מודרך, מסג' רפואי, הידרותרפיה בהתאמה אישית ובמינונים נכונים - הם חלק של מהארסנל של פסיכיאטרים שמטפלים בתסמונת ביו-פסיכו-סוציאלית כמו דיכאון.

 

הטיפולים הללו פועלים מצוין בשילוב עם פסיכותרפיה וטיפול תרופתי. כאשר מנסים להתעלם מהצורך בטיפול פסיכיאטרי, ולהסתפק בטיפולים משלימים, עלולים להפסיד זמן יקר, להחמיר את המצב ולעמיד בסכנה את הבריאות ואף את החיים עצמם.


1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 23899 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 10:40
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה